Żurawie warsztatowe są bardzo chętnie wykorzystywanymi urządzeniami w przypadku transportu bliskiego. Jak wskazuje nazwa, najczęściej korzysta się z nich w warsztatach, ale też w magazynach i zakładach produkcyjnych oraz przemysłowych. Jeśli chodzi o nieco większe zakłady, często można napotkać takie żurawie na pojedynczych stanowiskach pracy. Zdecydowanie najmocniejszą stroną opisywanych urządzeń jest jednak możliwość transportowania ładunków o bardzo dużym ciężarze. Przydaje się to np. w warsztatach samochodowych.
Żurawie warsztatowe – na jakie rodzaje można sobie pozwolić?
W przypadku zainteresowania żurawiami warsztatowymi, trzeba mieć na uwadze fakt, iż dostępnych jest ich kilka rodzajów. Przede wszystkim warto wziąć pod lupę następujące propozycje:
- żurawie słupowe – wysięgnik jest zamocowany na specjalnym, solidnym słupie, który jest umiejscowiony na posadzce. Cały proces transportowania ładunków jest w tym przypadku niezwykle bezpieczny oraz sprawny,
- żurawie słupowe pełnoobrotowe – zapewniają optymalne parametry podnoszenia oraz transportowania, ponieważ wysięgnik żurawia można obrócić o 360 stopni. Przydaje się to przede wszystkim na nieco większych obszarach pracy, np. na terenie rozbudowanych zakładów produkcyjnych,
- żurawie wspornikowe – urządzenia o satysfakcjonujących parametrach technicznych, które zapewniają solidną pracę, a przy okazji dostępne są w niezwykle korzystnej cenie. Wysięgnik jest zamocowany na specjalistycznym wsporniku. W ten sposób ładunki mogą znaleźć się na sporej wysokości.
Jak widać wyraźnie żurawie warsztatowe można podzielić na trzy podstawowe grupy, a od zainteresowanych klientów zależy to, w które konkretnie urządzenie wyposażą swój zakład, magazyn lub warsztat. Oprócz wspomnianych odmian warto wymienić również żurawie przyścienne, specjalne i z odciągiem.
Żurawie warsztatowe – kilka najważniejszych informacji
Nieco więcej informacji na temat żurawi warsztatowych można ujrzeć na stronie internetowej http://www.kes-industry.pl/, gdzie znajdują się bardzo przydatne informacji z zakresu przemysłu, maszyn i narzędzi. Należy mieć jednak świadomość tego, że żurawie są urządzeniami bardzo funkcjonalnymi i uniwersalnymi, ponieważ pasują do zakładów pracy o zróżnicowanej infrastrukturze i zdołają unieść sporych rozmiarów ładunki. Obszar pracy wyznaczają w ich przypadku trzy podstawowe elementy: długość wysięgnika, wysokość zamocowania wysięgnika i sposób jego przymocowania. Osoby, które je obsługują mogą nimi dowolnie manipulować, oczywiście w przypadku realizowania różnorodnych procesów technologicznych.