Komunikat oczekujący na reakcję użytkownika powinien informować go, z czym ma do czynienia. Zrozumiałe informacje wyświetla pakiet Kaspersky. G-Data również broni, ale treść komunikatu jest już mniej zrozumiała.

Nie wszystkie programy, które według zapewnień ich twórców mają wykryć i zneutralizować wszystkie zagrożenia, czynią to w rzeczywistości. Wspólnie z magdeburskim laboratorium AV-Test, jednym z największych na świecie i najbardziej renomowanych spośród organizacji specjalizujących się w bezpieczeństwie oprogramowania i danych, podjęliśmy się karkołomnego zadania – dokładnego zbadania 22 rozwiązań ochronnych proponowanych jako skuteczna bariera ochronna dla każdego. Warto też pamiętać, że dziś powinniśmy chronić nie tylko domowy komputer stacjonarny czy prywatny laptop, ale również smartfony. Dane gromadzone przez urządzenia mobilne są bardzo atrakcyjnym celem dla agresorów. Informacje na kontach email, dane kont bankowych obsługiwanych za pomocą aplikacji mobilnych, inne dane finansowe, kontakty i dane osobiste użytkownika – to istna żyła złota dla cyberprzestępców. Nic dziwnego, że są oni coraz bardziej zdeterminowani. Dlatego dodatkowo zamieszczamy w artykule porady, jakie oprogramowanie warto zainstalować w celu ochrony urządzeń działających pod kontrolą najpopularniejszego systemu mobilnego – Androida.

Oczywiście nawet przy najlepszej ochronie komputera i smart-fonu nie jesteśmy całkowicie odporni na każdy możliwy nowy atak. Obok oprogramowania również dbałość o stosowanie reguł bezpieczeństwa i zachowanie zdrowego rozsądku podczas korzystania z Sieci będą z pewnością dodatkową barierą dla potencjalnych agresorów.

Kompleksowe pakiety nie są najpopularniejsze

Według niedawno przeprowadzonego przez Bitkom badania większość komputerów prywatnych nie jest chroniona przez kompleksowe pakiety ochronne. Stoi to w sprzeczności z zaleceniami ekspertów od bezpieczeństwa danych.

Programy ochronne zainstalowane na prywatnych komputerach

  • Program antywirusowy – 68%
  • Dodatkowo zainstalowana zapora sieciowa (firewall) – 49%
  • Antywirus + firewall systemu operacyjnego – 38%
  • Pakiet bezpieczeństwa usługodawcy internetowego – 36%
  • Oprogramowanie szyfrujące emaile – 16%
  • Usługi anonimizujące (proxy, Tor itp.) – 16%
  • Oprogramowanie do szyfrowania plików – 15%
  • Tunelowane połączenia internetowe (VPN) – 9%

Test – skuteczność silników AV

Niezawodność oprogramowania ochronnego to kluczowy czynnik warunkujący jego użyteczność. Dodatkowe funkcje, takie jak np. wbudowany w dany pakiet menedżer haseł, nie zostały ocenione. We współpracy z AV-Test zbadaliśmy przede wszystkim silniki antywirusowe, ich osiągi (skuteczność) i wydajność. Dzięki temu wynik można odnieść tak naprawdę do każdego produktu bazującego na konkretnym silniku AV. Nie ma znaczenia, czy używamy tylko antywirusa czy rozbudowanego Internet Security. Moduł AV jest w nich identyczny.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Prawo Rodzinne: Chronienie więzi i rozwiązywanie konfliktów

Wprowadzenie Prawo rodzinne jest gałęzią prawa, która reguluje relacje rodzinne, małżeństw…