Wykładziny dywanowe

Wykładzina dywanowe to bardzo popularny produkt, wybierany przez wiele osób. Na rynku dostępna jest bogata kolorystyka i wzornictwo. Dzięki temu, bez problemu można dobrać odpowiednią wykładzinę praktycznie do każdego pomieszczenia.

Najważniejsze informacje o wykładzinie dywanowej:

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że wykładzina dywanowa, jest stworzona z tzw. runa, czyli warstwy wierzchniej, a także z specjalnego podłoża, w którym umieszczone jest runo.

Runo, w zależności od rodzaju wykładziny, może mieć postać charakterystycznych pętelek, albo gęstych włókien, które są ubite lub sterczą. Można je wykonać z wełny lub specjalnych włókien poliamidowych i polipropylenowych. Czasem można także natrafić na mieszanki poszczególnych włókien.

  1. Wełna – jest to zdecydowanie najdroższy i najbardziej naturalny materiał wykorzystywany do produkcji wykładzin dywanowych, bardzo trudno utrzymać go w dobrym stanie, dlatego stosunkowo rzadko się po niego sięga,
  2. Poliamid – to włókno, które wykorzystuje się zdecydowanie najczęściej, jest bardzo nowoczesne, dzięki temu, że są gładkie, czyszczenie nie sprawia większych problemów, ponadto specjalne sposób farbowania gwarantuje najwyższą jakość i trwałość koloru nawet przy częstym szorowaniu, nie ma także ryzyka, że wykładzina się odkształci,
  3. Polipropylen – jest to typ włókien ze zdecydowanie najstarszą historią, jest mniej wytrzymałe niż poliamid, mniejsza jest także trwałość zabarwienia, ponadto trochę trudniej utrzymać go w czystości.

Wykładziny dywanowe w płytach

wykladziny dywanowe
wykładziny dywanowe

Popularnym rozwiązaniem jest używanie wykładziny dywanowej w płytkach. Dzięki nim można w bardzo łatwy sposób, stworzyć niezwykle atrakcyjne wzory. Ponadto w przypadku jakichkolwiek problemów, można wymienić pojedyncze płytki, bez konieczności wymiany całej wykładziny. Płytki dywanowe są także bardzo dobry rozwiązaniem w przypadku konieczności przeprowadzenia remontów.

Praktyczne informacje o wykładzinie dywanowej

Wykładzina dywanowa jest bardzo ciepła, sprawia, że pomieszczenie staje się przytulniejsze. Jest też niezwykle miękka w dotyku. Wykładzina jest także sprężysta i gruba – pozwala to na stworzenie izolacji akustycznej i tłumienie hałasu. Można ją wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Jest to świetne rozwiązanie dla pokoików dziecięcych. Jedynym miejscem, gdzie nie powinno się stosować tego typu materiałów, są mokre i wilgotne miejsca. Jest to bardzo ważne, ponieważ w takich pomieszczeniach wykładzina mogłaby ulec zabrudzeniu i zepsuciu.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…