Windows 10 Otwieranie logu aktywności – Podglądu zdarzeń

Windows 10 zapisuje wszystkie informacje o swojej aktywności w Podglądzie zdarzeń. Dzięki temu. kiedy go otworzymy, możemy dokładnie prześledzić, jaką operację wykonał system i kiedy. Najprościej dostać się do niego za pośrednictwem Paska zadań. Kliknijmy prawym przyciskiem ikonę Windows (dawny przycisk »Start«) i wybierzmy z menu kontekstowego opcję »Podgląd zdarzeń«. To samo okno możemy wywołać, podając komendę tekstową. Wciśnijmy klawisze [Windows]+[R], żeby otworzyć okno »Uruchom«, po czym wprowadźmy w polu tekstowym wyrażenie »eventvwr.exe« i wciśnijmy [Enter].

Windows 10 Zarządzanie hasłami zapisanymi w przeglądarce Edge

Wbudowana w Windows 10 przeglądarka internetowa Microsoft Edge jest wyposażona w przydatny menedżer haseł, służący do przechowywania danych dostępowych i zarządzania nimi. Chcąc go wywołać, kliknijmy przycisk z trzema kropkami w prawym górnym rogu, żeby wywołać menu, po czym otwórzmy »Ustawienia«. Przewińmy panel i kliknijmy przycisk „Wyświetl ustawienia zaawansowane”. W sekcji „Prywatność i usługi« możemy włączyć lub wyłączyć zapisywanie haseł w przeglądarce. Aby uruchomić menedżer haseł, wydajmy polecenie „Zarządzaj moimi zapisanymi hasłami«. Na panelu pojawi się lista wszystkich stron internetowych, do których dane dostępowe zostały zapisane w Edgeu. Chcąc skasować zapisane hasło, przesuńmy kursor nad odpowiedni wpis i kliknijmy symbol »X« po jego prawej stronie. Aby zmienić zapisaną nazwę użytkownika lub hasło, kliknijmy wpis. Na ekranie pojawią się pola tekstowe zawierające odpowiednie dane, które można modyfikować.

Przeglądarka Edge nie wyświetla zapisanych haseł tekstem jawnym, ale można odczytać je, wykorzystując Panel sterowania. Przejdźmy w nim na ekran »Konta użytkowników«, po czym wydajmy polecenie „Zarządzaj poświadczeniami«. Na karcie „Poświadczenia sieci Web« znajdziemy wszystkie hasła zapisane w aplikacjach systemowych – nie tylko w Edge u, ale też na przykład w ap-pach Poczta i Kalendarz. Lista zawiera adresy stron internetowych oraz odpowiednie loginy. Rozwińmy wpis, żeby uzyskać więcej informacji, m.in. nazwę aplikacji, która zapisała dane hasło (co ciekawe. Edge jest tu identyfikowany jako Internet Explorer). Samo hasło wciąż jest wykropkowane. Aby to zmienić, wydajmy polecenie »Po-każ«, po czym w wyświetlonym oknie „Zabezpieczenia systemu Windows« wprowadźmy hasło do konta użytkownika Windows. Dopiero wtedy system wyświetli hasło tekstem jawnym.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Nauka

1 Komentarz

  1. […] Czytaj dalej: https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/windows-sposoby-na-szybsza-i-bezpieczniejsza-prace-z-sys… […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…