Deweloperzy już kolejny rok budują rekordową liczbę mieszkań. Nowe inwestycje warto sprawdzić na stronie Mieszkania deweloperskie Bydgoszcz. W ciągu ostatniego roku w budownictwie można było zauważyć również coraz lepszą koniunkturę oraz wzrosty cen. GUS podaje, że produkcja budowlano – montażowa w I połowie 2017 roku wzrosła o ponda 7%. Ma to zasadniczy wpływ na koszty budowy domów wolnostojących. Jak więc zmieniły się ona w ciągu ostatniego roku?

Wg dostępnych nam danych wynika, że w obecnym roku trzeba będzie zapłacić średnio o 7% więcej niż rok wcześniej. Oznacza to, że jeśli będziemy chcieli zbudować domu gotowy do wprowadzenia się o powierzchni ok. 130 m2 trzeba będzie zapłacić nawet 25 tys. więcej.

 

Za wzrost cen w dużej mierze odpowiadają koszty wykonania. Popyt na usługi budowlane rośnie w z każdą chwilą, a liczba chętnych do pracy spada. Nie dziwi więc fakt, że cały czas jest zapotrzebowanie na imigrantów, głównie z Ukrainy. Jednak pomimo napływu pracowników ze wschodu, firmy cały czas narzekają na brak odpowiedniej liczby chętnych do pracy.

Najbardziej wzrosły ceny usług takich jak:

– usługi dekarskie
-prace murarskie

– tynkowanie
– usługi hydrauliczne
-wykonania elewacji z ociepleniem

Powyżej znajdują się jedynie przykłady, ponieważ koszty wykonania wzrosły niemal w każdej branży. Na tym jednak nie koniec. Będą również wyższe ceny za materiały budowlane. Nie jest to związane jedynie z wzrostem kosztów produkcji tych materiałów, ale również ze zmianami w prawie budowlanym. Przepisy narzucają na inwestorów osiągnięcie odpowiedniego współczynnika Ep (łączy parametry izolacyjne z rodzajem ogrzewania).  W praktyce wygląda to w ten sposób, że inwestorzy będą musieli zastosować lepsze okna, ocieplenie budynku oraz specjalne ogrzewanie (preferowane odnawialne źródła energii). Niestety nic nie wskazuje na to, aby trend ten miał się odwrócić.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…