Szalunki to wciąż niezastąpione systemy, które pozwalają nadać odpowiednie kształty mieszance betonowej lub żelbetonowej, a tym samym zrealizować konkretne założenia konstrukcyjne. Istnieje kilka sposobów deskowań, a jeden z nich jest wykorzystywany do tymczasowego podtrzymywania zalewanego stropu. Ten poziomy układ, oddzielający poszczególne kondygnacje budynku, jest niezwykle istotny w procesie powstawania architektury, jak i jej późniejszej trwałości. Dlatego też ważne jest, aby szalunki stropowe dobrze wywiązały się ze swojego zadania. Co trzeba o nich wiedzieć ?

Odpowiedni dobór szalunku

Właściwy wybór to często klucz do sukcesu i dobrze wykonanej pracy. Trzeba pamiętać, że możliwe jest szalowanie dowolnej wielkości stropu. Im będzie on większy, tym więcej elementów powinniśmy użyć do jego wykonania. Będą to przede wszystkim wysokiej jakości podpory stropowe, dźwigary oraz solidna płyta szalunkowa, lub deski. Ważne, aby posiadały odpowiednie wymiary, dzięki czemu cała instalacja zostanie szczelnie domknięta. Wspomniane dźwigary to inaczej belki, które służą do podparcia płaskich elementów, a wykonane są z metalu lub drewna. W tym przypadku chodzi o zaopatrzenie w dźwigary H20, pozwalające na szybkie i dokładne szalowanie.

Skąd wziąć potrzebne części ?

Poszczególnych członów możemy szukać u producentów szalunki stropowe i dokonać ich zakupu, lub też zdecydować się na wynajęcie sprzętu na określony czas. Istnieją także przedsiębiorstwa, które zajmują się kompleksowymi usługami, oferując montaż oraz demontaż całego układu. Szalunek stropowy można wykonać też samemu od zera, co jednak może nie być aż tak dobrym pomysłem. W tym przypadku potrzebne jest duże doświadczenie, dlatego zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych w tym zakresie fachowców i sprzedawców.

Praca przy szalunkach stropowych

Podczas samej pracy przy stropie i wznoszeniu szalunku warto zadbać o precyzje i dokładnie połączyć wszystkie części składowe danej konfiguracji. Rzetelność pozwoli na solidne zabezpieczenie powstającego stropu, a także zapewni wymagane bezpieczeństwo na placu budowy. Demontaż należy przeprowadzić po upewnieniu się, że beton nie wymaga dalszego wsparcia. Warto pamiętać, że szalunki stropowe można wykonywać wielokrotnie z tych samych elementów. Co ważne, po dłuższej eksploatacji warto zadbać jednak o utrzymanie ich w dobrej kondycji, a w razie potrzeby, wymienić.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…