• 2025-01-25
  • Updated 19:19

Sprężarka śrubowa – zastosowanie i rodzaje sprężarek

Sprężarka śrubowa – zastosowanie i rodzaje sprężarek

Specyfika urządzenia

Zadaniem sprężarek śrubowych, w stosunku do których używa się także określenia kompresorów, jest dostarczenie powietrza w procesie produkcji. Sprężarka śrubowa jest prosta w budowie. Znajduje się w niej stopień śrubowy, w obrębie które dwa wirniki wytwarzają sprężone powietrze, które ma zastosowanie w procesach produkcyjnych. Sprężarki mają mocną budowę, są wytrzymałe, dzięki czemu mogą być użytkowane wiele lat. Pomimo że urządzenie pracuje w cyklu ciągłym, nie jest kosztowne w eksploatacji.

Gdzie korzysta się ze sprężarek śrubowych?

Urządzenia znajdują zastosowanie w różnego rodzaju zakładach przemysłowych oraz warsztatach. Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie takich dziedzin, jak transport, przemysł papierniczy, produkcja farmaceutyków, robotyka czy petrochemia bez sprężarek śrubowych. Tłoczenie, spawanie, mieszanie czy obróbka materiałów nie mogłyby się odbyć bez sprężarek śrubowych.

Sprężarka
Sprężarka

Działanie sprężarek

Proces sprężania powietrza może się odbywać w różny sposób, jednak zasada działania jest tutaj podobna. Powietrze pobrane z zewnątrz sprężane jest dzięki pracy dwóch śrub, będących w cyklu obrotowym. Pobrane powietrze zanim ulegnie kompresji, musi przejść przez specjalny filtr, w którym zostaje oczyszczone z brudnych cząstek – pyłu, kurzu i różnych drobnych zanieczyszczeń. Dopiero po etapie oczyszczenia, powietrze dostaje się w przestrzeń między dwiema obracającymi się śrubami. Przestrzeń między nimi stopniowo się zmniejsza, aż do momentu uzyskania kompresji gazu. Sprężanie zachodzi pod bardzo dużym ciśnieniem. Skompresowane powietrze może być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

Sprężarki śrubowe – olejowe i bezolejowe

Praca sprężarki śrubowej może się opierać na oleju albo bez jego udziału. Sprężarki śrubowe olejowe wykorzystują olej do oczyszczenia, schłodzenia i sprężenia powietrza. Tego typu urządzenia posiadają bardzo solidną konstrukcję. Pracują w trybie ciągłym, 365 dni w roku. Olej należy wymieniać co pewien czas, aby zapewnić urządzeniu funkcjonalność i sprawność. Z kolei praca sprężarek bezolejowych opiera się na wodzie. Korzysta się z nich w takich dziedzinach przemysłu, gdzie wymagana jest bezwzględna czystość urządzenia ze względu na wytwarzane produkty i materiały, np. w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym, optycznym, kosmetycznym czy papierniczym.

 

Leave Your Comment