Dom Nauka Siarczany są przydatne

Siarczany są przydatne

3 minut czytane
0
0
367

Siarczany są stosowane w wielu miejscach. Są to dość znane związki chemiczne. Ich jakość jest bez zarzutu, a klienci chętnie po nie sięgają i czerpią zadowolenie z ich stosowania. Są to sole kwasu siarkowego. Część siarczanów rozpuszcza się w wodzie. Do takich należą siarczan wapnia, strontu, baru, ołowiu, srebra oraz rtęci. Najwięcej siarczanów powstaje, gdy odparowane są wody morskie oraz słone jeziora. Siarczany to dobrze znane związki. Siarczan wapnia nie rozpuszcza się w wodzie.

 

Co dają siarczany?

Siarczany zapobiegają psuciu się żywności, do którego mogą prowadzić bakterie, grzyby, pleśnie i drożdże. Dzięki nim owoce nie brązowieją. Są aktywne tam, gdzie jest kwaśno. Z tego powodu stosuje się je często w przemyśle spożywczym. Natomiast siarczan wapnia, czyli gips, jest powszechnie używany w przemyśle budowlanym i pozwala wznosić wiele budowli. Jest to doskonały materiał, bez którego budownictwo wcale nie mogłoby istnieć. W wodzie nie może być ich więcej niż 250 mg na litr, ponieważ wpływają na smak wody, znacząco go zmieniają. Poza tym negatywnie wpływają na ludzkie zdrowie.

Wiele zastosowań siarczanów

Siarczany stosowane są do produkowania szkła, papieru, sody, proszków do prania, impregnatów do tkanin i drewna, kauczuku, tworzyw sztucznych, jedwabiu sztucznego, produkowania pigmentów oraz farb, tworzenia nawozów sztucznych. Można ich używać do cukru, aby nie zbrylał się. Siarczany stosowane są jako środki suszące w zakładach przemysłowych oraz wszelkich laboratoriach. Wykorzystywane są również w przemysłach hutniczym oraz metalurgicznym. Wysoka jakość takich siarczanów jest ważna, a klienci chętnie z nich korzystają. Warto o tym pamiętać i radzić sobie jak najlepiej dzięki siarczanom. Są to sole kwasu siarkowego o bardzo wszechstronnym działaniu i wykorzystaniu. Siarczany są ważne, przydatne, ale nie należy przesadzać z ich ilością w żywności, ponieważ w nadmiarze mogą być bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia i prowadzić do wielu chorób, a to jest bardzo niebezpieczne.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…