Przyrządy optyczne stanowią szereg instrumentów, uzupełniających możliwości ludzkiego oka. W zależności od konstrukcji oraz przeznaczenia, swe zastosowanie znaleźć mogą choćby do obserwacji obiektów trudno rozpoznawalnych, uzyskiwania odpowiednich powiększeń, lub korekty wad wzroku. Pośród wielu nowoczesnych i zaawansowanych technologicznie urządzeń optycznych znajdują się dioptromierze.

Dioptromierz, zwany również frontofokometrem, jest narzędziem służącym do pomiaru zdolności skupiającej korekcyjnych szkieł i soczewek kontaktowych. Geneza drugiej nazwy pochodzi od ogniska (focus), a dokładniej mówiąc od ogniskowej, będącej odwrotnością zdolności skupiającej. Przedrostek „fronto” oznacza, iż ogniskowa mierzona jest od frontu soczewki w kierunku odpowiedniego ogniska. Frontofokometru nie powinno wykorzystywać się do pomiaru zdolności skupiającej soczewek bądź układu soczewek o znacznej grubości oraz krótkiej ogniskowej.

Nowoczesny sprzęt o wysokiej funkcjonalności, determinować może jakość pracy, wykonywanej przez korzystających z niego specjalistów. Dioptromierz gwarantuje wiele funkcji, ułatwiających pełnienie obowiązków, a mianowicie:

 • zaawansowane funkcje pomiarowe,
 • wysoką dokładność i szybkość pomiaru,
 • duży, ruchowy monitor dotykowy,
 • intensywne źródło światła.

Postęp technologiczny sprawia, że technologia cyfrowa staje się wszechobecnym standardem. Dioptromierz to bardzo ważny element wyposażenia nie tylko gabinetu okulistycznego, czy warsztatów optycznych. Jest niezbędnym narzędziem pracy profesjonalnej szlifierni, jak i podczas produkcji soczewek.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Sprzęty medyczne

  Wielu pacjentów potrzebuje bardzo długiego procesu rehabilitacji, aby dzięki temu móc uzys…
 • Yasmin Sewell

  Yasmin Sewell – ikona mody

  Konsultantka, buyerka, ikona mody. Choć serwis Style.com, w którym PEŁNIŁA KLUCZOWĄ FUNKCJ…
 • Keylogger, czyli szpieg komputerowy

  Jest to program, który służy do wykrywania nieautoryzowanych działań danego użytkownika. P…
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …