Uwielbiamy nasze samochody. Czasem nawet za bardzo je rozpieszczamy. Ale każdego cieszy widok lśniącej zadbanej karoserii, błyszczących kryształowo szyb i reflektorów, gdy na lakierze nie ma ani jednej rysy, a opony zawsze wyglądają jak ze sklepowej półki. Ale za wszystko trzeba płacić, także za urodę i zadbany samochód. Polerowanie karoserii i powłoki hydrofobowe mogą niezawodnie chronić nie tylko lakier samochodowy, ale także prawie wszystkie powłoki metalowe.

Rodzaje powłok hydrofobowych do karoserii

Każda powłoka może być przypisana do określonej grupy środków hydrofobowych:

  • Produkty woskowe. Najtańsze i najbardziej przyjazne dla środowiska preparaty. Służą one zarówno do polerowania lakieru, jak i do obróbki skomplikowanych powierzchni we wnętrzach. Nie są zbyt odporne na zarysowania, ale dobrze odpychają wodę, dopóki trzymają się powierzchni.
  • Związki krzemu. Wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, sprzedawane są w postaci lakierów i emalii.
  • Powłoki silikonowe. Tworzą one cienką warstwę ochronną. Są one odporne i wytrzymałe, aby chronić przed zużyciem. Niektóre z powłok silikonowych są odporne na działanie promieniowania UV.
  • Związki teflonowe. Należą do grupy powłok polimerowych. Trwałe i odporne na zarysowania.
  • Nanopowłoka hydrofobowa. Oddzielna seria materiałów, które są w stanie związać się z lakierem i farbą na poziomie molekularnym, tworząc mocną powłokę, która nie jest gorsza od szkła pod względem gęstości.

Nie jest to cały zakres środków, tylko jego główna część. Każdy z nich działa w inny sposób i chroni całe nadwozie samochodu lub tylko reflektory, szyby.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …