Uwielbiamy nasze samochody. Czasem nawet za bardzo je rozpieszczamy. Ale każdego cieszy widok lśniącej zadbanej karoserii, błyszczących kryształowo szyb i reflektorów, gdy na lakierze nie ma ani jednej rysy, a opony zawsze wyglądają jak ze sklepowej półki. Ale za wszystko trzeba płacić, także za urodę i zadbany samochód. Polerowanie karoserii i powłoki hydrofobowe mogą niezawodnie chronić nie tylko lakier samochodowy, ale także prawie wszystkie powłoki metalowe.

Rodzaje powłok hydrofobowych do karoserii

Każda powłoka może być przypisana do określonej grupy środków hydrofobowych:

  • Produkty woskowe. Najtańsze i najbardziej przyjazne dla środowiska preparaty. Służą one zarówno do polerowania lakieru, jak i do obróbki skomplikowanych powierzchni we wnętrzach. Nie są zbyt odporne na zarysowania, ale dobrze odpychają wodę, dopóki trzymają się powierzchni.
  • Związki krzemu. Wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, sprzedawane są w postaci lakierów i emalii.
  • Powłoki silikonowe. Tworzą one cienką warstwę ochronną. Są one odporne i wytrzymałe, aby chronić przed zużyciem. Niektóre z powłok silikonowych są odporne na działanie promieniowania UV.
  • Związki teflonowe. Należą do grupy powłok polimerowych. Trwałe i odporne na zarysowania.
  • Nanopowłoka hydrofobowa. Oddzielna seria materiałów, które są w stanie związać się z lakierem i farbą na poziomie molekularnym, tworząc mocną powłokę, która nie jest gorsza od szkła pod względem gęstości.

Nie jest to cały zakres środków, tylko jego główna część. Każdy z nich działa w inny sposób i chroni całe nadwozie samochodu lub tylko reflektory, szyby.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…