Jastrych cementowy – powstaje z gęstej mieszanki betonowej rozprowadzanej agregatem mieszająco-pompowym i wygładzanej mechaniczną zacieraczką. Można wybrać także jastrych samorozlewalny, który zapewnia gładkość powierzchni bez konieczności zacierania. Przed jego ułożeniem wzdłuż wszystkich ścian, słupów oraz w otworach drzwiowych układa się paski dylatacyjne ze styropianu (grubości 1 cm) lub z taśmy brzegowej. Następnie wylewa się jastrych. Po wyrównaniu powierzchni posadzę należy utrzymywać w stanie mokrym przynajmniej przez tydzień.

posadzki betonowe
posadzki betonowe

Jastrych anhydrytowy – ma własności samopoziomujące – nie wymaga więc wyrównywania, szybciej więc się go układa. Ponadto szybciej wysycha. Posadzki betonowe można więc ułożyć na nim w krótszym czasie. Nie nadaje się jednak do pomieszczeń narażonych na zawilgocenie, ponieważ pod wpływem wilgoci traci wytrzymałość. Do układania na większych powierzchniach konieczne jest użycie agregatów mieszających, gdyż ręcznie trudno w krótkim czasie przygotować odpowiednią ilość mieszanki.

Suchy jastrych – układa się z płyt włóknowo-cementowych, gipsowo-włóknowych lub drewnopochodnych o grubości ok. 25 mm. Kolejne elementy łączy się za pomocą zakładek brzegowych wzmacnia klejem i wkrętami montażowymi. Suchy jastrych układany jest jako pływający, oddylatowany od ścian wkładkami elastycznymi z taśmy brzegowej lub pasków styropianu. Można na nim ułożyć każdą posadzkę. Najczęściej taki podkład stosowany jest do renowacji starych podłóg, gdyż nie obciąża nadmiernie stropu, eliminuje wszelkie mokre prace niezbędne przy podkładzie cementowym i anhydrytowym oraz znacznie skraca czas wykonania – 24 godziny po ułożeniu płyt można układać na nich posadzkę.

posadzka betonowa
posadzka betonowa
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…