Dom Dom Opublikowano nowelizację Prawa budowlanego. Istotny krok dla cyfryzacji budownictwa.
Dom

Opublikowano nowelizację Prawa budowlanego. Istotny krok dla cyfryzacji budownictwa.

2 minut czytane
0
0
312

W dzienniku ustaw ukazała się nowelizacja Prawa budowlanego, której głównym celem było wprowadzenie następnego etapu cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa.

Celem aktualizacji Prawa budowlanego jest usprawnienie cyfryzacji budownictwa. Odbywać ma się to m.in. poprzez ustanowienie elektronicznego dziennika budowy, który to umożliwi i inwestorom kontrolę nad wpisami dokonywanymi w dzienniku z dowolnego miejsca. Inwestor w dowolnym miejscu za pomocą urządzeń mobilnych (telefon komórkowy, tablet czy laptop) będzie mógł monitorować wprowadzane dane bez konieczności udawania się na teren budowy.

Prowadzeniem EDB zajmować się będzie kierownik budowy. Z punktu widzenia geodezji warto spojrzeć, iż nowelizacja określa, że wpisy w EDB będą umieszczane będą także przez geodetów uprawnionych, którzy wykonują czynności geodezyjne na terenie budowy.

Zachowana zostaje wciąż papierowa postać dziennika budowy. Nowelizacja wprowadza okres przejściowy do końca 2029 roku. Zależne to będzie od inwestora, czy w czasie zachodzących zmian będzie chciał korzystać z wersji papierowej bądź elektronicznej.

Reklama: Geodeta Bydgoszcz

Poza tą zmianą wprowadzono jeszcze:

  • ustanowienie książki obiektu budowlanego prowadzonej w postaci elektronicznej przez system EKOB,
  • wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie portalu e-Budownictwo
  • zapewnienie prowadzenia rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane

Nowelizacja ma wejść w życie 10 sierpnia. Jednak przepisy dot. dziennika budowy i systemu EDB obowiązywać mają od stycznia.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Naszelny
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Wybieramy najlepsze nowe mieszkanie: Przewodnik dla kupujących

Rynek nieruchomości w Polsce kwitnie, a nowe mieszkania na sprzedaż przyciągają uwagę zaró…