Głównymi paliwami wykorzystywanymi do ogrzewania domów jest obecnie węgiel oraz gaz. Popularność zdobywa także ogrzewanie elektryczne, zwłaszcza z wykorzystaniem tzw. energii zielonej (wiatrowej, słonecznej), jednak instalacja taka jest droga i nie każdy może otrzymać na nią dotację. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się także nowy rodzaj paliwa stałego, którym jest pellet. Sprawdzamy czy ogrzewanie nim domu to dobry pomysł.

Łatwość palenia

Główną zaletą pelletu jest przede wszystkim łatwość jego spalania. Można do tego wykorzystać standardowy piec zasypowy górnego lub dolnego spalania. Nada się również kocioł z podajnikiem, po zastosowaniu specjalnej nakładki na węglową retortę, oraz korekcji ustawień sterownika. Możliwe jest również palenie nim w kominku i również w tym przypadku nie ma konieczności wymiany go na jakiś specjalny typ. Głównie jednak powinniśmy uświadomić sobie, jak łatwo dostępnym paliwem jest pellet Kraków umożliwia jego zakup zarówno na składach opału, jak również w marketach budowlanych, a nawet na niektórych stajach paliw. Możemy również zamówić dostawę pelletu do domu poprzez Internet.

Kaloryczność opału

Nie musimy absolutnie obawiać się, że pellet będzie paliwem zbyt słabym do ogrzewania dużego budynku. Jego kaloryczność znajduje się w przedziale 18-20 MJ/kg, gdy dla porównania ekogroszek – najpopularniejszy rodzaj węgla – ma kaloryczność na poziomie 24-25 MJ/kg. Aby więc wygenerować taką samą ilość energii cieplnej, będziemy potrzebowali zaledwie 10-20% więcej opału. Warto jednak wiedzieć, cena pelletu jest mniejsza, dzięki czemu i tak uzyskamy spore oszczędności finansowe. Nie można pominąć też kwestii ekologicznych. Pellet jest paliwem otrzymywanym z odpadów drewnianych, powstających głownie podczas produkcji mebli. Dym z naszego komina będzie zawierał sporo mniejszą ilość szkodliwych substancji, gdy zamiast węgla będzie spalać pellet Kraków jest miastem, gdzie ma to wyjątkowo duże znaczenie, z uwagi na duży smog pojawiający się każdej zimy.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…