W każdym domu projektuje się wiele punktów świetlnych, lecz sztuka polega na tym, żeby odpowiednie źródła światła umieścić tam, gdzie potrzeba. Tu diabeł tkwi w szczegółach!

Żarówki tradycyjne. Teoretycznie je wycofano, ale w marketach budowlanych wciąż są dostępne w wersji wstrząsoodpornej. Są tanie i odporne na wilgoć i kurz. Dają światło w ciepłej białej barwie, która nie przekłamuje kolorystyki oświetlanej przestrzeni. Natychmiast osiągają pełną jasność. Niestety pobierają dużo prądu, dlatego stosuje się je w pomieszczeniach krótko użytkowanych, m.in. w spiżarni, garażu, wiatrołapie, piwnicy, kotłowni.

Świetlówka
ŚwietŚwietlówkalówka

Żarówki halogenowe. W zależności od modelu, świecą skupionym strumieniem jak reflektorki. albo rozproszonym światłem jak tradycyjne żarówki. Oddają naturalne kolory obiektów. Zużywają nieco mniej prądu, w porównaniu z tradycyjnymi.

Świetlówki kompaktowe. Zalety – cechuje je duża żywotność i oszczędność w zużywaniu energii elektrycznej (do 80% mniej od zwykłych żarówek). Wady – wrażliwość na częste włączanie, niedostateczne odzwierciedlanie kolorów otoczenia, wolne osiąganie pełnej jasności (nie powinny więc pracować z czujnikami ruchu), nie pasują do wszystkich opraw świetlnych (mają długi trzonek).

Diody elektroluminescencyjne, w skrócie diody LED. Zużywają do 90% mniej prądu, niż żarówki zwykłe, ale nie emitują intensywnego światła. Świecą małym strumieniem, który może mieć barwę białą albo inną. Kolorowe światło wykorzystuje się w listwach LED. Nadają się one do podświetlenia schodów, gzymsów i sufitów podwieszanych, wnęk ściennych, podestów z wanną. Te, o kształcie tradycyjnych żarówek składają się z wielu diod ukrytych za mleczną bańką.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …