Przez wiele lat spawanie możliwe było wyłącznie na lądzie. Środowisko wody całkowicie wykluczało możliwość rozpalenia ognia. To jednak zmieniło się po odkryciu spawarek wodnych przez Konstantego Chrenowy. Otworzyło to szereg całkiem nowych opcji. Możliwe stało się naprawianie konstrukcji statków pod wodą.

Postęp technologiczny oraz szereg nowych metod jednak wciąż nie sprawił, że takie prace podwodne są proste. Szybsza prędkość stygnięcia oraz duża zawartość dyfundującego wodoru w spoiwie znacznie utrudniają spawaczowi działania.

Prace podwodne polegające na spawaniu możemy podzielić na suche oraz mokre. W przypadku spawania mokrego mamy do czynienia z bezpośrednim kontaktem materiału, elektrody oraz osoby spawającej z wodą. Istnieje również możliwość zastosowania lokalnej komory suchej, która odizoluje miejsce spawania od wody.

Jakie wymagania są stawiane spawaczom, przeprowadzającym prace podwodne?

Sprawcze powinni przede wszystkim wyróżniać się doskonałą techniką spawania. Poza tym muszą być oni wytrzymali, bardzo sprawni fizycznie oraz zdolni do pracy podczas ekstremalnych warunków. Muszą ponadto być bardzo zaangażowani w swoją pracę oraz gotowi do nawet dalekich podróży. Wszystkie te wymagania są jednak rekompensowane dość wysokimi wynagrodzeniami.  Z pewnością nie jest to praca dla każdego i należy do jednej z najbardziej wymagających. Kandydaci na to stanowisko powinni posiadać ponadto bardzo dobre umiejętności pływackie oraz dyplom nurka. Ponadto muszą odznaczać się   bardzo dobrym stanem zdrowia.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Podróże

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…