Podstawowym zadaniem przyłbic spawalniczych jest ochrona twarzy i oczu spawacza przed iskrami oraz szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym i rentgenowskim. W związku z dużą liczbą produktów dostępnych w sklepach, warto dowiedzieć się na co szczególnie zwrócić uwagę podczas zakupów.

Przyłbice aktywne i pasywne

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy lepiej zdecydować się na przyłbice spawalnicze pasywne, czy aktywne. Pierwsze z wymienionych są stosunkowo tanie. Opuszcza się je na twarz bezpośrednio przed rozpoczęciem spawania i podnosi po wykonaniu spawu. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność ciągłego opuszczania i podnoszenia przyłbicy w celu sprawdzania postępów w spawaniu. Zdecydowanie większy komfort pracy zapewniają modele aktywne, sterowane przez czujniki optyczne, które ściemniają się i rozjaśniają w sposób automatyczny. Decydując się na zakup przyłbicy aktywnej, należy zwrócić uwagę na ilość czujników. Profesjonalne urządzenia wyposażone są w cztery sensory zapewniające krótki czas reakcji.

Dodatkowe funkcje przyłbic spawalniczych

Samościemniające przyłbice spawalnicze mogą być wyposażone w szereg przydatnych funkcji. Jedną z nich jest funkcja szlifowania umożliwiająca wyłączenie zaciemniania na czas pracy ze szlifierką. Opcja opóźnienia pozwala ustawić czas, w którym filtr przełącza się ze stanu ciemnego do jasnego. Ustawienie opóźnienia pozwala uniknąć oślepienia spowodowanego nagłym rozjaśnieniem wizjera. W celu skutecznej kontroli prac spawalniczych warto sięgnąć po produkt wyposażony w funkcję „true color”. Dzięki niej obraz obserwowany przez wizjer jest wyraźny i naturalny. Ciekawym i nowoczesnym rozwiązaniem są przyłbice z filtrem. Tego rodzaju maska przydaje się szczególnie podczas prac spawalniczych wykonywanych w zamkniętych pomieszczeniach, w których dostęp do świeżego powietrza jest ograniczony. Zastosowanie wydajnych filtrów skutecznie chroni drogi oddechowe przed szkodliwymi substancjami i zmniejsza ryzyko wystąpienia pylicy, astmy, lub nowotworu płuc.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…