Lampy w stylu skandynawskim – jak je zaaranżować?

Lampy w mieszkaniu to nieodłączny element każdego wystroju. Oprócz oczywistej funkcji praktycznej, oświetlenie ma także rolę dekoracyjną. Dlatego lampy powinny współgrać z resztą aranżacji wnętrza i stanowić spójną całość. Ostatnio ciekawym i bardzo estetycznym nurtem jest wystrój w stylu skandynawskim. Jak dobrać do niego lampy? Jakimi kryteriami się kierować?

Po pierwsze – funkcjonalność

Oświetlenie w mieszkaniu należy dobierać przede wszystkim pod względem praktyczności. W większości pomieszczeń nie wystarczy lampa pod sufitem. W salonie warto postawić lampę stojącą, a w sypialni małe źródło światła przy łóżku. Ważne są także lampy do jadalni, gdzie odbywają się przyjęcia – oświetlenie powinno być na tyle jasne, żeby nawet późnym wieczorem było komfortowo. Kuchnia natomiast powinna być tak oświetlona, żeby największa widoczność była nad blatem / stołem roboczym. Z kolei lampy przy lustrze w łazience to absolutna konieczność, podobnie jak na korytarzu czy w garderobie.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski cechuje się prostotą oraz funkcjonalnością. Meble i dodatki w stylu skandynawskim posiadają swój indywidualny klimat. Są zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, wiklina czy len. Nadają się ona zatem idealnie do produkcji lamp. Wiszące lampy do jadalni czy salonu wykonane w omawianym stylu to na przykład lampy z drewnianymi oprawkami, które są osadzone na długich linkach, oplecione wełną albo lnem. Inne propozycje pochodzące ze stylu skandynawskiego to lampy z papierowymi abażurami. Nadają one wnętrzu lekkości i charakteru, a przy tym dają jasne światło. Styl skandynawski to także szkło, które idealnie nadaje się na osłonę lampy. Można wybrać szkło mleczne lub przezroczyste, w zależności od preferowanego efektu końcowego. W każdym pomieszczeniu warto połączyć oświetlenie wiszące, z bardziej rozproszonym światłem wraz z stojącymi punktami wszędzie tam, gdzie potrzeba więcej światła.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …