Lampy w stylu skandynawskim – jak je zaaranżować?

Lampy w mieszkaniu to nieodłączny element każdego wystroju. Oprócz oczywistej funkcji praktycznej, oświetlenie ma także rolę dekoracyjną. Dlatego lampy powinny współgrać z resztą aranżacji wnętrza i stanowić spójną całość. Ostatnio ciekawym i bardzo estetycznym nurtem jest wystrój w stylu skandynawskim. Jak dobrać do niego lampy? Jakimi kryteriami się kierować?

Po pierwsze – funkcjonalność

Oświetlenie w mieszkaniu należy dobierać przede wszystkim pod względem praktyczności. W większości pomieszczeń nie wystarczy lampa pod sufitem. W salonie warto postawić lampę stojącą, a w sypialni małe źródło światła przy łóżku. Ważne są także lampy do jadalni, gdzie odbywają się przyjęcia – oświetlenie powinno być na tyle jasne, żeby nawet późnym wieczorem było komfortowo. Kuchnia natomiast powinna być tak oświetlona, żeby największa widoczność była nad blatem / stołem roboczym. Z kolei lampy przy lustrze w łazience to absolutna konieczność, podobnie jak na korytarzu czy w garderobie.

Lampy do kuchni
Lampy do kuchni

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski cechuje się prostotą oraz funkcjonalnością. Meble i dodatki w stylu skandynawskim posiadają swój indywidualny klimat. Są zazwyczaj wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno, wiklina czy len. Nadają się ona zatem idealnie do produkcji lamp. Wiszące lampy do jadalni czy salonu wykonane w omawianym stylu to na przykład lampy z drewnianymi oprawkami, które są osadzone na długich linkach, oplecione wełną albo lnem. Inne propozycje pochodzące ze stylu skandynawskiego to lampy z papierowymi abażurami. Nadają one wnętrzu lekkości i charakteru, a przy tym dają jasne światło. Styl skandynawski to także szkło, które idealnie nadaje się na osłonę lampy. Można wybrać szkło mleczne lub przezroczyste, w zależności od preferowanego efektu końcowego. W każdym pomieszczeniu warto połączyć oświetlenie wiszące, z bardziej rozproszonym światłem wraz z stojącymi punktami wszędzie tam, gdzie potrzeba więcej światła.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a jakość: Jak znaleźć luksusowe oferty na ostatnią chwilę

W świecie podróży last minute dominuje przekonanie, że szybkość często idzie w parze z kom…