Prawidłowe położenie. Dobra wysokość na łączniki oświetleniowe to 140 cm nad posadzką. Niekiedy jednak, ze względu na osoby na wózkach i dzieci, lepiej zamontować je na wys. 90 cm. Tylko w przypadku pomieszczeń mokrych – tj. łazienka, pralnia oraz pomieszczeń małych typu spiżarnia, garderoba – łączniki umiejscawia się przed wejściem. W pozostałych osadza wewnątrz, przy drzwiach (po stronie klamki).
Łączniki do niedawna służyły tylko do operowania światłem. Współczesne, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej i teletechnicznej, nadają się do sterowania całymi rozbudowanymi systemami. Wszak w nowych domach projektujemy teraz bardziej różnorodne oświetlenie, nie obywamy się już bez zautomatyzowanego systemu ogrzewania i zabezpieczenia budynku przed włamaniem, a często dodajemy jeszcze wentylację mechaniczną i klimatyzacyjną, chcemy elektrycznie sterować roletami czy żaluzjami i, oczywiście, korzystać z wielu urządzeń – elektrycznych, telefonicznych, multimedialnych itp.
Wśród łączników oświetleniowych najpopularniejsze są mechaniczne, czyli klawiszowe, przyciskowe, obrotowe. Pojedyncze uruchamiają jeden obwód oświetleniowy, z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi. Podwójne i potrójne (odpowiednio) -2 albo 3 obwody. Nowocześniejsze są łączniki dotykowe i bezdotykowe (sensorowe) – pierwszym wystarcza już lekki dotyk, drugim zbliżenie ręki.
Do sterowania z kilku miejsc. Do operowania oświetleniem z dwóch punktów przy schodach, w długich korytarzach, w garażu przydają się łączniki schodowe. Przy wielokondygnacyjnej klatce schodowej warto dodać łączniki krzyżowe, umożliwiające regulację światła z większej ilości miejsc (ten rodzaj osprzętu montuje się w ramach jednego obwodu). Można je zastąpić przekaźnikiem bistabilnym. Taki przycisk sterujący, umieszczony np. w rozdzielnicy głównej, upraszcza układ przewodów i współpracuje z nieograniczoną liczbą punktów sterowania. W tych strefach domu niekiedy wystarcza jednak prostsze rozwiązanie w postaci łączników z czujnikiem ruchu – konkretne lampy w danym obwodzie elektrycznym automatycznie zapalą się wraz z pojawieniem się domownika.

Nowoczesne rozwiązania. Dają wymierne oszczędności, są praktyczne i ułatwiają obsługę domu. Łączniki czasowe, wstawione w dany obwód oświetleniowy lub wentylacji mechanicznej, funkcjonują w układzie w zaprogramowanym czasie. Termostaty automatycznie zarządzają ogrzewaniem i temperaturą w całym budynku i z podziałem na strefy. Sciemniacze, zastosowane w miejsce zwykłych łączników oświetleniowych, pomagają regulować natężenie światła, ale przede wszystkim – oszczędzają energię elektryczną. Niektóre modele zapamiętują ostatnie ustawienia, inne mają odbiornik podczerwieni współpracujący z pilotem (w nich nie trzeba używać klawisza, pokrętła czy suwaka na łączniku ściennym). Chcąc jednak korzystać z nowoczesnych ściemniaczy, trzeba poinformować o tym elektryka. Po pierwsze, dobierze rodzaj urządzenia do zaplanowanego typu oświetlenia (tylko część jest przeznaczona do świetlówek energooszczędnych), a po drugie – doprowadzi do konkretnego miejsca odpowiedni przewód (nowoczesne ściemniacze działają na dwu-żyłowym).
Przy codziennej obsłudze budynku z elektrycznymi roletami lub żaluzjami, pomocne są przyciski do sterowania. Na życzenie podniosą je, opuszczą albo zatrzymają w wybranym położeniu. W ciemnym korytarzu przyda się łącznik z podświetleniem diodą LED – łatwo go znajdziemy i szybko włączymy światło (diodę mogą mieć również gniazda).