Prawidłowe położenie. Dobra wysokość na łączniki oświetleniowe to 140 cm nad posadzką. Niekiedy jednak, ze względu na osoby na wózkach i dzieci, lepiej zamontować je na wys. 90 cm. Tylko w przypadku pomieszczeń mokrych – tj. łazienka, pralnia oraz pomieszczeń małych typu spiżarnia, garderoba – łączniki umiejscawia się przed wejściem. W pozostałych osadza wewnątrz, przy drzwiach (po stronie klamki).

Łączniki do niedawna służyły tylko do operowania światłem. Współczesne, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania instalacji elektrycznej i teletechnicznej, nadają się do sterowania całymi rozbudowanymi systemami. Wszak w nowych domach projektujemy teraz bardziej różnorodne oświetlenie, nie obywamy się już bez zautomatyzowanego systemu ogrzewania i zabezpieczenia budynku przed włamaniem, a często dodajemy jeszcze wentylację mechaniczną i klimatyzacyjną, chcemy elektrycznie sterować roletami czy żaluzjami i, oczywiście, korzystać z wielu urządzeń – elektrycznych, telefonicznych, multimedialnych itp.

Wśród łączników oświetleniowych najpopularniejsze są mechaniczne, czyli klawiszowe, przyciskowe, obrotowe. Pojedyncze uruchamiają jeden obwód oświetleniowy, z jednym lub kilkoma punktami świetlnymi. Podwójne i potrójne (odpowiednio) -2 albo 3 obwody. Nowocześniejsze są łączniki dotykowe i bezdotykowe (sensorowe) – pierwszym wystarcza już lekki dotyk, drugim zbliżenie ręki.

Do sterowania z kilku miejsc. Do operowania oświetleniem z dwóch punktów przy schodach, w długich korytarzach, w garażu przydają się łączniki schodowe. Przy wielokondygnacyjnej klatce schodowej warto dodać łączniki krzyżowe, umożliwiające regulację światła z większej ilości miejsc (ten rodzaj osprzętu montuje się w ramach jednego obwodu). Można je zastąpić przekaźnikiem bistabilnym. Taki przycisk sterujący, umieszczony np. w rozdzielnicy głównej, upraszcza układ przewodów i współpracuje z nieograniczoną liczbą punktów sterowania. W tych strefach domu niekiedy wystarcza jednak prostsze rozwiązanie w postaci łączników z czujnikiem ruchu – konkretne lampy w danym obwodzie elektrycznym automatycznie zapalą się wraz z pojawieniem się domownika.

Łącznik oświetleniowy
Łącznik oświetleniowy

Nowoczesne rozwiązania. Dają wymierne oszczędności, są praktyczne i ułatwiają obsługę domu. Łączniki czasowe, wstawione w dany obwód oświetleniowy lub wentylacji mechanicznej, funkcjonują w układzie w zaprogramowanym czasie. Termostaty automatycznie zarządzają ogrzewaniem i temperaturą w całym budynku i z podziałem na strefy. Sciemniacze, zastosowane w miejsce zwykłych łączników oświetleniowych, pomagają regulować natężenie światła, ale przede wszystkim – oszczędzają energię elektryczną. Niektóre modele zapamiętują ostatnie ustawienia, inne mają odbiornik podczerwieni współpracujący z pilotem (w nich nie trzeba używać klawisza, pokrętła czy suwaka na łączniku ściennym). Chcąc jednak korzystać z nowoczesnych ściemniaczy, trzeba poinformować o tym elektryka. Po pierwsze, dobierze rodzaj urządzenia do zaplanowanego typu oświetlenia (tylko część jest przeznaczona do świetlówek energooszczędnych), a po drugie – doprowadzi do konkretnego miejsca odpowiedni przewód (nowoczesne ściemniacze działają na dwu-żyłowym).

Przy codziennej obsłudze budynku z elektrycznymi roletami lub żaluzjami, pomocne są przyciski do sterowania. Na życzenie podniosą je, opuszczą albo zatrzymają w wybranym położeniu. W ciemnym korytarzu przyda się łącznik z podświetleniem diodą LED – łatwo go znajdziemy i szybko włączymy światło (diodę mogą mieć również gniazda).

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …