Kreatyna – efekty, skutki uboczne

Kreatyna to najczęściej stosowany przez kulturystów i sportowców suplement diety. Od wielu lat środek ten budzi wątpliwości. Toczą się spory odnośnie dawkowania kreatyny, jak również jej wpływu na ludzki organizm i budowania masy mięśniowej. Sportowcy, którzy używają kreatyny wierzą, że taka odżywka na masę jest im niezbędna do lepszych rezultatów sportowych. Czy stosowanie kreatyny powoduje jakieś skutki uboczne ? Jakie są efekty jej stosowania ?

Kreatyna – efekty

Kreatyna jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie występuje w naszym ciele, głównie w mięśniach szkieletowych. W największych ilościach kreatyna produkowana jest w wątrobie i w trzustce, niemniej występuje również śladowo w produktach spożywczych.

Kreatyna
Kreatyna

Co daje nam kreatyna ? Od niemalże 30 lat przyjmuje się ją w celu zwiększania ilości energii, która gromadzona jest w mięśniach. Energia ta może zostać natychmiast uwolniona. Dzięki temu mogą one pracować znacznie szybciej, co pomaga w ich rozbudowie.

Z badań wynika, że dzięki zażywaniu kreatyny przyrost masy mięśniowej może wynieść prawie 2 kg w przeciągu 12-tygodniowego treningu.

Dowiedziono, że dzięki kreatynie dochodzi do przyspieszenia procesów regeneracji w przerwach między treningami. Dzięki temu sportowiec jest w stanie wykonać znacznie więcej powtórzeń, a bardziej zaawansowany trening daje jeszcze lepsze rezultaty.

Poprawie ulega siła, ale także ogólna wydolność fizyczna organizmu – osoba trenująca znacznie lepiej radzi sobie z zintensyfikowanymi zadaniami, takim jak chociażby dynamiczny sprint, czy podnoszenie ciężarów. Kreatyna nie jest traktowana jako doping, dlatego można jej używać podczas zawodów sportowych.

Kreatyna – skutki uboczne

Chociaż popularne suplementy z kreatyną mogą wywoływać skutki uboczne, bezpieczeństwo zażywania tego typu środków udowodniono w badaniach naukowych.

Używanie kreatyny nie ponosi za sobą żadnych negatywnych konsekwencji, o ile jej dawkowanie jest racjonalne – zbyt intensywny przyrost mięśni może być szkodliwy. W niektórych przypadkach kreatyna wywołuje odwodnienie, problemy żołądkowe, czy skurcze mięśniowe.

Mogą pojawić się również wahania nastroju i ogóle pogorszenie się samopoczucia. Należy także nie przesadzać ze zbyt dużymi jednorazowymi dawkami kreatyny, bowiem jej nadmiar metabolizowany jest do kreatyniny, która może doprowadzić w zbyt dużym stężeniu do uszkodzenia nerek.

 

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…