Wystarczy pojechać do Malborka lub innego zamku czy patacu, by zrozumieć, co to znaczy wielki dom i duży kominek. Większość z nas aż takim metrażem me dysponuje, więc po co te ciągle pytania o kilowaty?

Po pierwsze, polskie przepisy mówią wyraźnie, że kominek NIE MOŻE BYĆ podstawowym ogrzewaniem domu. A przepisy, jak wiadomo, są po to, by ich przestrzegać. W projekcie domu mamy zazwyczaj informację o zapotrzebowaniu na energię, a resztę obliczeń możemy śmiało pozostawić tym, co robić będą właśnie to główne ogrzewanie. Nas to nie interesuje, bo my zajmujemy się kominkiem jako DOGRZEWANIEM. Przez dogrzewanie rozumiem dostarczanie ciepła w okresach, gdy uruchamianie głównego ogrzewania z różnych względów nie ma sensu. Może to być chłodny tydzień w środku lata. Może to być chłód wiosenny w maju lub złota jesień z temperaturami niższymi, ale nie aż tak, by decydować się na start licznika gazowego. Może to też być wyjątkowo chłodny wieczór, kiedy wprawdzie nasze główne ogrzewanie działa, ale wiatr daje wrażenie chłodu. Albo sytuacja, gdy z jakiegoś powodu nasze główne ogrzewanie nie działa.

Jeżeli posiadamy już komin, to właśnie on będzie głównie limitował wielkość naszego kominka… Nie kominka, a paleniska, bo z paleniskiem o szerokości 70cm wykonać możemy kominek o całkowitej szerokości l,40cm, ale też i kominek-ścianę szeroki aż na 4 metry! Do niedawna mówiono o minimalnym przekroju kanału dymowego, a dzisiaj raczej o jego zgodności z zaleceniami producenta paleniska. Tym sposobem rozrzut przekrojów kominowych sięgać może od 100 do 300mm! Jeśli nie wiemy, jakie będzie palenisko przed rozpoczęciem budowy komina, warto zrobić „uniwersalne” 200mm. To pozwoli w przyszłości na duży wybór palenisk. Drugiemu w domu kominkowi lub kominkowi w niedużym mieszkaniu apartamentowym wystarczy 180mm. a nawet 150mm.

Brytyjskie kominki
Brytyjskie kominki

Teraz trochę o paleniskach i kominkach stanowiących ogrzewanie uzupełniające. Moja rada jest taka, by raczej ograniczyć wymiar paleniska niż je przewymiarować. Mniejsze palenisko będzie jak maty miejski samochód – szybkie w rozruchu i ekonomiczne w zużyciu opału, łatwe do opanowania oraz elastycznie dopasowujące się do potrzeb. W praktyce nie spotyka się wiele salonów o powierzchni większej niż 50 m2. To oznacza, że przy zapotrzebowaniu na moc nawet na poziomie l00W/m2. nie potrzeba nam tej kominkowej mocy więcej niż 5kW. Przy założeniu, że palimy zawsze sezonowanym drewnem lub brykietem, tyle ciepła uzyskamy praktycznie w KAŻDYM kominkowym palenisku z żeliwa lub ze stali i szamotu. Nie zajmujmy się więc kilowatami, a jedynie formą kominka oraz jego dopasowaniem do aranżacji wnętrza. Od kształtu fasady i wielkości powierzchni oszklonej zależy, ile procent ciepła wypromieniuje przez szybę, a ile zostanie na trochę później. Paleniska mają dzisiaj różne kształty. Można je podzielić z grubsza na te z szybami płaskimi, narożnymi pod kątem prostym, z szybami zaokrąglonymi bądź wygiętymi pryzmatycznie. Bywają też paleniska z dwoma szybami vis-a-vis lub w kształcie liter C lub U.

Kominkowe mody pojawiają się i często znikają, warto więc na ten fakt zwrócić uwagę. Przypominam, że im więcej szkła, tym większe natychmiastowe wypromieniowanie ciepła. Warto też wiedzieć, że duże powierzchnie oszklone wymagają większej staranności przy ułożeniu w palenisku drewna. Pozornie jest to ta sama powierzchnia dna, ale zdecydowanie łatwiej użytkować palenisko z szybą płaską niż z trzema bokami oszklonymi. Jednak trudniej chodzi się w butach na wysokich obcasach, a to wcale nie oznacza, że wszystkie panie noszą płaskie obuwie sportowe. Czego się nie robi, by lepiej wyglądać. Tak samo jest w przypadku kominków, gdzie mody wnętrzarskie stale walczą z praktycznymi zaletami.

Przed wykonaniem kominka należy pomyśleć o doprowadzeniu zewnętrznego powietrza do spalania. Ile tego powietrza ma być i jaki powinien być przekrój doprowadzającego przewodu, z pewnością napisane jest w instrukcji montażu kominkowego paleniska. Gdy nie wiemy jeszcze, co zainstalujemy, to najlepiej przygotować wlot o średnicy minimum 100, a optymalnie 150 mm. Od montażu palenisk z odseparowanym bezpośrednim dopływem powietrza do komory spalania odwrotu nie ma. Nasze domy są dzisiaj dobrze izolowane i wyposażone w dobrą stolarkę, więc nie ma co liczyć na naturalne nieszczelności, tak powszechne jeszcze w latach 80. i 90. XX wieku. Tylko takie rozwiązanie pozwoli nam teraz lub w przyszłości na zainstalowanie kontrolowanej wentylacji i rekuperacji. Problemy z przewodami dymowymi i doprowadzającymi powietrze zdarzają się dość często, dlatego warto jak najwcześniej związać się z firmą kominkową, która będzie pilotowała sprawę nawet już od projektu domu.

Styl romantyczny kominka
Styl romantyczny kominka

W zależności od tego, czy z kominka kaflowego planujemy korzystać często, czy okazjonalnie, możemy poświęcić mniej lub więcej pieniędzy na palenisko. Czasami np. warto wydać trochę pieniędzy na podnoszenie drzwiczek do góry, chociaż w innym przypadku będzie to wydatek zbędny. Podobnie jest z modnymi ostatnio sposobami odzysku energii w formie dodatkowych wymienników lub nasad. Oczywiście zatrzymanie dodatkowej energii jest kuszące, ale czasami koszt to równowartość ceny paleniska.

Podobnie jest z różnego rodzaju elektronicznymi pomocnikami. W zasadzie są same atuty takich rozwiązań, jednak o ile cena zakupu kompletu sterującego, np. dolotem powietrza do spalania, jest dla nas do zaakceptowania, to warto się nad dodatkową inwestycją zastanowić, szczególnie gdy z kominka zamierzamy intensywnie korzystać. Oszczędności drewna powinny być na tyle duże, że sterownik zarobi na siebie. Z tego wynika prosta wskazówka, że im większe palenisko, tym również większy sens instalowania wspomagającej jego pracę elektroniki, bo i oszczędności będą znacznie większe, również te trudne do przeliczenia. Jest w końcu różnica, czy wnosimy do domu trzy, czy cztery tony więcej.

Mamy więc komin, powietrze, palenisko oraz jego elektroniczne wspomaganie. Teraz wypada porozmawiać o samej formie kominka. Tutaj jednak niech słowa zostaną zastąpione przez kilka zdjęć, które pokażą najlepiej, jak różnorodne mogą być formy małych kominków. Wypada tylko podpowiedzieć, że im prościej i skromniej, tym lepiej. Jednak nawet w najmniejszym kominku można pokusić się o dodanie „biżuteryjnego” dodatku czy innej formy indywidualizacji. Na wielką kreatywność pozwalają zarówno dostępne dzisiaj w wielkim wyborze kominkowe paleniska kształtów, jak też współcześnie stosowane materiały izolacyjne i konstrukcyjne. Zindywidualizowaniu służy też szeroka gama kamieni naturalnych, jak też kafli ceramicznych. Jeśli chodzi o kamień, to – mówiąc bez przesady – dostępne są w tej chwili w Polsce kamienie z całego świata. Jeśli chodzi o kafle kominkowe, to oferta jest również przeogromna, zarówno jeśli chodzi o kształty i rozmiary, jak też o kolory glazury.

Z kolei polscy wykonawcy i sprzedawcy kominków bardzo intensywnie podróżują po Europie, odwiedzają imprezy targowe, producentów, uczestniczą w licznych szkoleniach. Warto z ich wiedzy skorzystać. Jest teraz doprawdy dobry czas na zrobienie swojego bardzo indywidualnego kominka. Kominka z klasą. I wcale nie musi on być wielki, jak krakowski Barbakan!

Wh

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…