Rynki finansowe się chwieją, a strefie euro grozi rozpad. Wojna między starym a nowym ładem ekonomicznym trwa w najlepsze.

Słowo franczyza padnie w tym tekście tylko raz. I właśnie padło. Teraz pora zdać sobie sprawę ze smutnej prawdy -kryzys będzie nas trapił jeszcze wiele, wiele lat. Choć niektórzy ekonomiści, którzy mówią o kolejnej jego fali, nie mają racji. To jest ciągle ten sam kryzys, który zaczął się w 2007 roku i nie odpuści, dopóki nie zostaną wyeliminowane jego przyczyny. Aby je zrozumieć, trzeba sięgnąć do historii.

Zmiany, jakie sukcesywnie następowały w gospodarkach po II wojnie światowej, całkowicie odmieniły ekonomiczne oblicze świata. Do lat 70. nie było czegoś takiego, jak rynek walutowy forex (Foreign Exchange – ang. wymiana walutowa – przyp. red.). Dopiero wtedy rozpadł się system kursów z Bretton Woods, waluty zostały „puszczone samopas”, a inwestorzy zyskali zupełnie nowe narzędzie do pomnażania pieniędzy. Jeden z moich znajomych powiedział kiedyś, że spekulacja na walutach, w porównaniu do handlu na rynku akcji, to jak pilotowanie F16 w porównaniu do prowadzenia radzieckiego samolotu z czasów II wojny światowej.

Handel na foreksie wykorzystuje mechanizm dźwigni – mnożnika (w slangu zawodowym: lewaru), dzięki któremu możemy obracać większymi pieniędzmi, niż rzeczywiście posiadamy. Inaczej mówiąc,  przy dźwigni równej 500, składając 2 tys. dolarów w depozyt mamy prawo sprzedać lub kupić 1 min dolarów. Zmiana w wysokości 1 pkt proc. w stosunku do tej kwoty to 10 tys. dolarów, czyli pięciokrotność naszego depozytu! Nic dziwnego, że tygodniowy obrót na rynku walutowym przekracza roczną wartość handlu towarami na całym świecie. To doprawdy potężna machina, która może destabilizować całe gospodarki. Przecież tych pieniędzy tam fizycznie nie ma, bo depozyty składane przez inwestorów są wielokrotnie mniejsze, niż zmieniający właścicieli kapitał. Jeśli któremuś z graczy obsunie się noga, to rynki czeka zapaść.

Spis treści:

Część – 1 https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/kapitalizm-podczas-zawalu-ekonomia-cz-1/
Część – 2 https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/kapitalizm-podczas-zawalu-ekonomia-cz-2/
Część – 3 https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/kapitalizm-podczas-zawalu-ekonomia-cz-3/
Część – 4 https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/kapitalizm-podczas-zawalu-ekonomia-cz-4/

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…