Pracownicze Plany Kapitałowe to projekt, którego celem jest pomoc w odkładaniu pieniędzy na czas emerytury. Program zakłada, że w momencie przystąpienia do PPK co miesiąc z pensji pracownika zostaje odprowadzona konkretna część z jego wynagrodzenia. Tak zgromadzone środki mają być umieszczone na prywatnym koncie pracownika. Przystąpienie do PPK jest jednak dobrowolne i można z niego zrezygnować. Każdy pracownik może tym samym podjąć decyzję czy chce należeć do PPK.

Choć przystąpienie jak i zrezygnowanie z PPK jest dobrowolne to warto wiedzieć, że każdy z automatu jest włączany do PPK. Jeśli nie zdążymy się wypisać na czas, z naszego wynagrodzenia pozostanie odprowadzona odpowiednia składka na rzecz PPK. Zarówno w takiej sytuacji jak i wtedy gdy przystąpimy do PPK dobrowolne, możemy zrezygnować z uczestnictwa w każdej chwili.

Rezygnacji z uczestnictwa w PPK można dokonać składając wzór pisma będący w przygotowaniu przez Ministerstwo. Złożenia pisma możemy dokonać u swojego pracodawcy co 4 lata lub w chwili przyjęcia do nowej pracy.

Dokonując rezygnacji musimy złożyć sześc podpisów pod deklaracją, podając dane swoje oraz dane pracodawcy. Trzeba potwierdzić, że rezygnujemy z wpłaty powitalnej (w kwocie 250 złotych), z dopłat rocznych w kwocie 240 złotych oraz rezygnujemy z otrzymania wpłat od pracodawcy na rzecz PPK oraz dalszego gromadzenia uzyskanych środków na rzecz PPK. Wszystkie umowy muszą być obowiązkowo złożone na papierze, a każda zmiana musi wiązać się ze złożeniem podpisu pracownika.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …