Pracownicze Plany Kapitałowe to projekt, którego celem jest pomoc w odkładaniu pieniędzy na czas emerytury. Program zakłada, że w momencie przystąpienia do PPK co miesiąc z pensji pracownika zostaje odprowadzona konkretna część z jego wynagrodzenia. Tak zgromadzone środki mają być umieszczone na prywatnym koncie pracownika. Przystąpienie do PPK jest jednak dobrowolne i można z niego zrezygnować. Każdy pracownik może tym samym podjąć decyzję czy chce należeć do PPK.

Choć przystąpienie jak i zrezygnowanie z PPK jest dobrowolne to warto wiedzieć, że każdy z automatu jest włączany do PPK. Jeśli nie zdążymy się wypisać na czas, z naszego wynagrodzenia pozostanie odprowadzona odpowiednia składka na rzecz PPK. Zarówno w takiej sytuacji jak i wtedy gdy przystąpimy do PPK dobrowolne, możemy zrezygnować z uczestnictwa w każdej chwili.

Rezygnacji z uczestnictwa w PPK można dokonać składając wzór pisma będący w przygotowaniu przez Ministerstwo. Złożenia pisma możemy dokonać u swojego pracodawcy co 4 lata lub w chwili przyjęcia do nowej pracy.

Dokonując rezygnacji musimy złożyć sześc podpisów pod deklaracją, podając dane swoje oraz dane pracodawcy. Trzeba potwierdzić, że rezygnujemy z wpłaty powitalnej (w kwocie 250 złotych), z dopłat rocznych w kwocie 240 złotych oraz rezygnujemy z otrzymania wpłat od pracodawcy na rzecz PPK oraz dalszego gromadzenia uzyskanych środków na rzecz PPK. Wszystkie umowy muszą być obowiązkowo złożone na papierze, a każda zmiana musi wiązać się ze złożeniem podpisu pracownika.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a jakość: Jak znaleźć luksusowe oferty na ostatnią chwilę

W świecie podróży last minute dominuje przekonanie, że szybkość często idzie w parze z kom…