Dom Biznes Jak zaprojektować stronę swojej firmy?

Jak zaprojektować stronę swojej firmy?

9 minut czytane
0
0
54

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i właśnie zdecydowałeś się zlecić zaprojektowanie strony internetowej swojej firmy, to zapewne zastanawiasz się teraz, jak będzie wyglądał cały proces tworzenia strony internetowej i czy będziesz miał w niej czynny udział? Agencja oferująca usługi takie jak Tworzenie stron Bydgoszcz, potrzebuje pewnych wytycznych od klienta, aby stworzyć atrakcyjną i funkcjonalną stronę internetową, która znacznie ułatwi pracę, a można powiedzieć, że są one niemal niezbędne.

Może się to wydawać nieco banalne, ale bardzo ważne jest, aby znać obszar działalności firmy. Dość łatwo sobie wyobrazić, że stworzenie strony internetowej dla firmy budowlanej będzie wyglądało inaczej i np. dla sklepu z kosmetykami internetowymi. Dlatego ważna jest grupa docelowa, liczy się tutaj wiek i płeć potencjalnych odwiedzających stronę, a nawet to, czy nasza strona jest kierowana na rynek lokalny, czy ogólnopolski. Klient powinien dostarczyć materiały, na których może się później oprzeć. Są to przede wszystkim merytoryczne, konkretne teksty i zdjęcia w optymalnej rozdzielczości, które będą wyświetlane na stronie.

Szkic strony

Warto również przedstawić własną wizję strony, jak wyobrażamy sobie jej schemat. Wcale nie musi to być fantazyjny szkic, tylko prosty rysunek na zwykłej kartce papieru, chodzi raczej o zilustrowanie własnej koncepcji, którą firma projektowa może następnie opracować.

 Analiza konkurencji

Oczywiście nie można pominąć czegoś tak oczywistego jak analiza konkurencji. Teoretycznie może się to wydawać zbędne przy takim działaniu, jak tworzenie strony internetowej, ale jest to mylne wrażenie. Wiedza o naszych bezpośrednich konkurentach skutkuje tym, że można stworzyć stronę internetową, która będzie wyróżniać się na lokalnym (a nawet ogólnopolskim) rynku, która przyciągnie więcej klientów i zaoferuje oryginalną alternatywę. Dodatkowo poznanie konkurencji jest bardzo ważne dla tego, co jest ściśle związane ze stronami internetowymi, a o którym pisaliśmy wcześniej, czyli pozycjonowania. Pozwala to na określenie takich fraz kluczowych, dzięki którym ruch organiczny wzrośnie na stronie, a jednocześnie będzie to „ruch wartościowy”, czyli dotrą do nas osoby, które są zainteresowane naszymi usługami lub produktami, co przełoży się na konwersję.

Ważne jest również to, jakie podejście klient ma do strony, czy ma to być tzw. strona wizytówkowa, która przede wszystkim pełni funkcję informacyjną i raz stworzona najczęściej pozostaje w sieci niezmienna przez lata, czy klient ma większe wymagania i chce stale rozwijać stronę i mieć taką możliwość,   np. samodzielnie dodawać treści (za co odpowiada system zarządzania treścią – CMS, który w tym przypadku powinien zostać zaimplementowany na stronie podczas jej tworzenia). Trzecią grupą stron internetowych są sklepy internetowe, których tworzenie również rządzi się własnymi prawami, np. trzeba wyświetlać produkty, odpowiednio je grupować itp. Szczególnie ważne w tym przypadku jest również zaprojektowanie strony w sposób jak najbardziej przyjazny dla klienta (tzw. usability), chodzi np. o łatwość nawigacji i znalezienie interesujących kupującego produktów w krótkim czasie.

 Podejście do strony

Pomimo dążenia do maksymalnej intuicyjności i łatwości nawigacji na stronie, nie można zapomnieć o bezpieczeństwie, nawet antyspamie. Podajmy tutaj przykład: prawdopodobnie prawie każdemu internautom zdarzyło się przepisać litery i cyfry ze zdjęcia w specjalne pole, aby zarejestrować się na stronie internetowej. Ta ochrona nazywa się CAPTCHA i chroni m.in przed spamem lub manipulowaniem automatycznymi botami.

 Captcha

Łatwo sobie wyobrazić, że im większe bezpieczeństwo, tym pewniej możemy czuć się w Internecie, ale z drugiej strony może to zniechęcić użytkowników, którzy np. muszą poświęcić więcej czasu na wypełnienie formularza rejestracyjnego. Osoba zamawiająca stronę powinna określić, na czym jej najbardziej zależy, na przyjazności strony, a może bezpieczeństwie, choć zawsze można znaleźć złoty środek z ewentualnym naciskiem na jedną z tych rzeczy.

 Marketing

W dzisiejszych czasach świetnym narzędziem marketingowym jest również stworzenie profilu firmy na portalach społecznościowych, takich jak Facebook czy Google+. Zamawiając stronę internetową musimy poinformować, czy posiadamy tego typu konto i czy chcemy zintegrować je na stronie firmy. Na życzenie klienta na stronie internetowej można również zamieścić dodatkowe funkcje lub moduły (np. wyszukiwarkę produktów), dlatego warto to wcześniej rozważyć.

Co jeszcze należy przekazać studiu projektowania stron internetowych? Na pewno logo firmy. W końcu strona wpłynie na postrzeganie firmy i identyfikację marki w taki sam sposób jak logo, dlatego warto zachować spójność np. jeśli chodzi o kolorystykę czy nawet krój pisma, aby zbudować jednolity, specyficzny wizerunek danej firmy.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Naszelny
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Bezpieczne i higieniczne czyszczenie pojazdów: Usługa mobilnej myjni parowej

Czyszczenie pojazdów jest nieodłączną częścią dbania o ich wygląd i utrzymanie. Tradycyjne…