Zbyt wysoka wilgotność to częsty problem w mieszkaniach – i to wcale niekoniecznie tych sprzed kilkudziesięciu lat. Może ona spowodować pojawienie się grzyba i pleśni na ścianach, a także zapachu stęchlizny. Wpływa na podwyższone koszty ogrzewania. Dlatego z wilgocią w domu należy walczyć. Najlepiej kupując odpowiedni osuszacza powietrza.

Jak działa osuszacz powietrza?

Zadaniem osuszacza jest wyłapanie wody w postaci gazowej z powietrza, a następnie zamianę jej w ciecz i odprowadzenie do zbiornika lub bezpośrednio do kanalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie naruszamy struktury budynku tak, jak ma to miejsce gdy usprawniamy hydroizolację lub izolację cieplną budynku. Wyróżniamy dwa rodzaje osuszaczy – kondensacyjne oraz adsorbcyjne.

Kiedy stosować osuszacz kondensacyjny?

Osuszacz kondensacyjny, zwany także ziębniczym w budowie najbardziej przypomina lodówkę. Jego główne elementy to:

  • Sprężarka,
  • Wentylator,
  • Dwa wymienniki ciepła.

W osuszaczu kondensacyjnym nie musimy wymieniać czynnika chłodzącego. Wystarczy, że raz na jakiś czas wyczyścimy filtr powietrza. Jeśli chodzi o zastosowanie, osuszacz ziębniczy najlepiej sprawdza się w temperaturze około 30 oC oraz wilgotności powietrza w okolicach 80%. Im temperatura i wilgotność powietrza będzie mniejsza, tym gorsza będzie wydajność znamionowa urządzenia.

W jakich warunkach sprawdzi się osuszacz adsorpcyjny?

Z kolei osuszacz adsorpcyjny wykorzystuje zjawisko osadzania się wilgoci na powierzchni adsorbentu. Jego główne elementy to:

  • Rotor (pokryty adsorbentem),
  • Wymiennik ciepła,
  • Grzałka.

Osuszacz adsorpcyjny zużywa więcej prądu, a także mocniej podgrzewa powietrze niż wersja kondensacyjna urządzenia. Jest lżejszy i bardziej delikatny. Jego niewątpliwą przewagą jest jednak stała wydajność, bez względu na panujące w otoczeniu warunki. Dobrze sprawdzą się więc w miejscach o niskiej i wysokiej wilgotności, a także w pomieszczeniach, gdzie temperatura sięga nawet 1oC.

Wybierając osuszacz powietrza powinniśmy uwzględnić takie parametry, jak wydajność, przepływ powietrza, ale i zużycie prądu i zakres warunków pracy. Osoby dbające o swój komfort zwrócą także uwagę na natężenie emitowanego hałasu.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…