Zbyt wysoka wilgotność to częsty problem w mieszkaniach – i to wcale niekoniecznie tych sprzed kilkudziesięciu lat. Może ona spowodować pojawienie się grzyba i pleśni na ścianach, a także zapachu stęchlizny. Wpływa na podwyższone koszty ogrzewania. Dlatego z wilgocią w domu należy walczyć. Najlepiej kupując odpowiedni osuszacza powietrza.

Jak działa osuszacz powietrza?

Zadaniem osuszacza jest wyłapanie wody w postaci gazowej z powietrza, a następnie zamianę jej w ciecz i odprowadzenie do zbiornika lub bezpośrednio do kanalizacji. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie naruszamy struktury budynku tak, jak ma to miejsce gdy usprawniamy hydroizolację lub izolację cieplną budynku. Wyróżniamy dwa rodzaje osuszaczy – kondensacyjne oraz adsorbcyjne.

Kiedy stosować osuszacz kondensacyjny?

Osuszacz kondensacyjny, zwany także ziębniczym w budowie najbardziej przypomina lodówkę. Jego główne elementy to:

  • Sprężarka,
  • Wentylator,
  • Dwa wymienniki ciepła.

W osuszaczu kondensacyjnym nie musimy wymieniać czynnika chłodzącego. Wystarczy, że raz na jakiś czas wyczyścimy filtr powietrza. Jeśli chodzi o zastosowanie, osuszacz ziębniczy najlepiej sprawdza się w temperaturze około 30 oC oraz wilgotności powietrza w okolicach 80%. Im temperatura i wilgotność powietrza będzie mniejsza, tym gorsza będzie wydajność znamionowa urządzenia.

W jakich warunkach sprawdzi się osuszacz adsorpcyjny?

Z kolei osuszacz adsorpcyjny wykorzystuje zjawisko osadzania się wilgoci na powierzchni adsorbentu. Jego główne elementy to:

  • Rotor (pokryty adsorbentem),
  • Wymiennik ciepła,
  • Grzałka.

Osuszacz adsorpcyjny zużywa więcej prądu, a także mocniej podgrzewa powietrze niż wersja kondensacyjna urządzenia. Jest lżejszy i bardziej delikatny. Jego niewątpliwą przewagą jest jednak stała wydajność, bez względu na panujące w otoczeniu warunki. Dobrze sprawdzą się więc w miejscach o niskiej i wysokiej wilgotności, a także w pomieszczeniach, gdzie temperatura sięga nawet 1oC.

Wybierając osuszacz powietrza powinniśmy uwzględnić takie parametry, jak wydajność, przepływ powietrza, ale i zużycie prądu i zakres warunków pracy. Osoby dbające o swój komfort zwrócą także uwagę na natężenie emitowanego hałasu.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Dom

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…