Każda osoba, która nosi buty markowe, doskonale wie, jak bardzo różnią się one jakością od tańszych zamienników. Czasami jednak dajemy się skusić promocji czy wyjątkowej okazji i kupujemy je szczęśliwi, że udało nam się zaoszczędzić, nie sprawdzając nawet, czy dane obuwie jest rzeczywiście oryginalne. Rozróżnienie jest coraz trudniejsze, jednak nadal możliwe. Jak odróżnić oryginały od podróbek?

Buty militarne
Buty militarne

Czy ten model jest na rynku?

Nierzadko okazuje się, że model, który akurat znaleźliśmy, wcale nie został wypuszczony na rynek przez wybraną przez nas firmę. Jest to wyraźny znak, że dane obuwie zostało podrobione. Wygląda tak, jakby stworzyło je Nike czy Adidas? Jeśli nie znajdziemy na ich temat informacji w Internecie, wszystko wskazuje na to, że nie powinniśmy ich kupować. Poza tym Nike umożliwia nam dodatkowe sprawdzenie oryginalności obuwia – umieszcza na języku 9-cyfrowy kod, który, po wpisaniu w wyszukiwarkę, da nam odpowiedź. Sprawdzajmy także kolorystykę obuwia. Czasami okazuje się, że dany kolor wcale nie został wykorzystany przez firmę, której buty chcemy kupić. To jeden ze sprawdzonych sposobów na oszukanie klienta. Zwracajmy także uwagę na nazwę. Chociaż wydaje się to oczywiste, często nie patrzymy na pisownię, a to ogromny błąd. Wystarczy ten sam font i kolor, a już uważamy, że to buty markowe. Po powrocie do domu okazuje się, że Adidas wcale nie pisze się przez dwa „d”.

Cena

Chociaż czasem może zdarzyć się, że markowe obuwie jest wyraźnie przecenione (na przykład w czarny piątek), częściej zauważam, że ich cena jest tak wysoka, jak zawsze. Płacimy za jakość, materiał i doskonałe wykonanie, które umożliwi nam noszenie butów przez lata. Nie starajmy się zatem szukać wielkich obniżek czy świetnych okazji, gdyż one mogą okazać się zwykłym oszustwem. Podróbki najczęściej sprowadzane są z Chin, a i na tamten rynek mamy już dostęp (dzięki takim portalom jak AliExpress). Dlatego jeśli nie macie pewności, że buty są oryginalne, nie kupujcie ich w Azji. Pamiętajcie, że podrabianie produktów to przestępstwo, a buty mogą zostać zatrzymane w Urzędzie Celnym.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…