Większość z nas nie zastanawia się jaki inhalator wybrać – po prostu idzie do drogerii i kupuje pierwszy produkt, który wpadnie im w ręce. Najlepszej jakości urządzenia znajdziemy wyłącznie w sklepach branżowych – nie tylko w aptekach (również Internetowych), ale także sklepach medycznych. Produkty powszechnie dostępne w drogeriach charakteryzują się stosunkowo niską jakością i kiepskimi parametrami. Urządzenia te nie zawsze sprawdzą się w przypadku osób poważnie chorych, dzieci, a także seniorów. Sukces w doborze inhalatora tkwi zatem w świadomym wyborze.

Inhalator winien być dostosowany bezpośrednio do potrzeb i preferencji danego pacjenta. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby z urządzenia korzystały dwie osoby (tylko pod warunkiem, że ich stan zdrowotny tego wymaga). Ważne jednak, by nie kupować urządzenia uniwersalnego. Przy zakupie inhalatora powinniśmy wziąć pod uwagę wiele kwestii, nie tylko cenę urządzenia czy markę. Równie ważne są: rodzaj oraz ilość leków podawanych osobie chorej, stan zdrowia pacjenta, a także jego wiek, zdolność pacjenta do samodzielnej inhalacji, wygodę stosowania urządzenia oraz trwałość inhalatora. Tak jak wspomniano wcześnie, urządzenia uniwersalne, a więc do wszystkiego są tak naprawdę urządzeniami do niczego.

inhalator
inhalator

Inhalator umożliwia nam przeprowadzanie inhalacji wieloma specyfikami, począwszy od mukolityków, poprzez antybiotyki i leki rozszerzające oskrzela, a skończywszy na glikokortykosterydach. Pamiętajmy, że to lekarz decyduje o tym, jakie leki możemy pobierać w przypadku naszego schorzenia. Nie możemy samodzielnie dobierać medykamentów. Jest to niezwykle ważne – zwłaszcza w przypadku dzieci. Źle dobrane środki medyczne mogą mieć znaczący wpływ nie tylko na zdrowie, ale również na życie naszych najmłodszych pacjentów. Inhalator wspiera terapię wielu dolegliwości – zarówno tych poważnych jak i nieco mniej łagodniejszych. Urządzenie sprawdzi się zatem przy leczeniu astmy, a także nieżytu nosa, gardła oraz krtani, w czasie terapii na zapalenie zatok i leczenia mukowiscydozy, przy leczeniu przewlekłego zapalenia płuc oraz zapalenia oskrzeli. Inhalacja jest również wskazana przy rozedmie płuc, przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP), a także przy leczeniu grzybicy układu oddechowego.

Zanim zakupimy inhalator, warto skonsultować nasz wybór z lekarzem, do którego uczęszczamy. Zakup urządzenia wiąże się z koniecznością nabycia dostosowanych doń środków medycznych.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute a jakość: Jak znaleźć luksusowe oferty na ostatnią chwilę

W świecie podróży last minute dominuje przekonanie, że szybkość często idzie w parze z kom…