Gospodarowanie wodami opadowymi – o co konkretnie chodzi?

Czy to rozwiązanie się sprawdza?

Wiele osób zadaje sobie pytanie dlaczego wody deszczowe w miastach są odprowadzane do kanalizacji a następnie do dużych wodnych cieków? Z założenia rozwiązanie takie ma uniknąć podtopień oraz powodzi. Jednak czy takie rozwiązanie się w ogóle sprawdza? Sami powinniśmy zaobserwować jak wygląda zabudowane szczelnie centrum podczas ulewy. Na pewno spotkaliśmy się niejednokrotnie z przelewającymi się studzienkami oraz także lokalnymi podtopieniami.

Dzieje się tak dokładnie z dwóch powodów. Na pewno z jednej strony wzrost samego uszczelnienia powierzchni nie daje wsiąknąć wodzie w miejscu opadu oraz deszczowe kanały, które zostały błędnie zaprojektowane. Mają po prosty zbyt wąskie przekroje. W efekcie obserwujemy zwiększenie prędkości odpływu, przepełnienie studzienek oraz wzrost zagrożeniem powodziowym.

Wody Opadowe
Wody Opadowe

Zwiększenie przepuszczalności powierzchni kanałów wydaje się rozwiązaniem bardzo prostym oraz oczywistym. Bardzo ważne jest jednak także ukierunkowanie kierunku spływu opadu. Wodę także można retencjonować w uszczelnionych zbiornikach. Dokonać można tego w punktowy sposób czy też w sposób  powierzchniowy lub liniowy. Wszystko jest zależne od warunków, które panują na danym terenie oraz także od możliwości finansowych. Wszystko wydaje się niby oczywiste, ale wciąż gospodarowanie wodami opadowymi sprawia nam trudność.

Typy gospodarowania wodami opadowymi

Zasadniczo można wyróżnić trzy typy gospodarowania wodami opadowymi:

  1. Powierzchniowe wsiąkanie – zwiększenie przepuszczalnych powierzchni, które umożliwiają wskazanie opadowych wód,
  2. Wsiąknie z retencyjną pojemnością – gromadzenie wód w miejscu powstawania w nieckach powierzchniowych. W nich woda powoli się infiltruje w głąb,
  3. Gromadzenie wody w zbiornika bezpośrednio na powierzchni – taką wodę można później wykorzystać do podlewania czy też do stworzenia na przykład dekoracyjnej ściany wodnej.

W gospodarowaniu wodami opadowymi najważniejsze jest planowanie. Gdy ono zawodzi niestety mamy efekty widoczne w wielu miejscach w kraju.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…