Dodatek gliceryny paszowej do pożywienia trzody chlewnej pozwala na zwiększenie kaloryczności mieszanki. Czy stosowanie gliceryny dla trzody chlewnej ma jeszcze jakieś korzyści?

Czym jest gliceryna paszowa?

Gliceryna paszowa jest ubocznym produktem powstającym podczas syntezy biodiesla czyli należy do grupy alkoholi polihydroksylowych. Z chemicznego punktu widzenia gliceryna paszowa zbudowana jest 3 atomów węgla, do którego przyłączona jest grupa hydroksylowa.

Gliceryna paszowa jest bardzo energetyczna– rozkłada się ona do glukozy w przewodzie pokarmowym świń. Glukoza należy do podstawowych źródeł energii dla organizmu zwierzęcego. Gliceryna paszowa jest bardzo energetyczna około 22 MJ EM/kg. Bardzo często gliceryna jest stosowana jako alternatywa w natłuszczaniu pasz. Zwiększenie kaloryczności paszy jest wręcz niezbędne w niektórych przypadkach trzody chlewnej- intensywnie rosnących tuczników czy macior w fazie laktacji.

Korzyści wynikające z zastosowania gliceryny

Wzmocnienie energetyczności paszy nie jest jedyną korzyścią wynikającą z zastosowania gliceryny w paszy. Kolejną zaletą gliceryny jest wpływ na lepszy smak paszy. Jest to bardzo ważne nie tylko u młodych zwierząt, lecz również u loch zaraz po wyposzczeniu. W tych grupach zwierząt apetyt jest ograniczony, więc to właśnie smakowitość paszy decyduje głównie o wielkości jej pobrania przez świnię.

Gliceryna jest także świetnym sposobem na zahamowanie utraty masy ciała w trakcie długotrwałego przewozu zwierząt.

Gliceryna paszowa jako dodatek energetyczny dla krów

Gliceryna paszowa jest świetnym dodatkiem przeznaczonym dla krów w okresie okołoporodowym. Z uwagi na możliwość wystąpienia kwasicy warto stosować odpowiednie dodatki, które zmniejszą ujemy bilans energetyczny. Jednym z takich dodatków jest gliceryna paszowa, która jest dodatkiem wysoko energetycznym. Oznacza to, iż z gliceryny jest produkowana glukoza w wątrobie.

Gliceryna paszowa jest świetnym dodatkiem energetycznym nie tylko dla trzody chlewnej, lecz także dla krów.

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Czym jest fosforan potasu i gdzie go znajdziemy?

    Pojęcie fosforanu potasu może dla niektórych osób brzmieć nieco enigmatycznie, chociaż zde…
  • Siarczany są przydatne

    Siarczany są stosowane w wielu miejscach. Są to dość znane związki chemiczne. Ich jakość j…
  • Jak zostać tłumaczem?

    Zawód tłumacza nie jest zawodem łatwym. Jednak pomimo to wiele osób pragnie nim zostać. Z …
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

W jaki sposób zostać kreatywnym projektantem wnętrz?

Projektowanie wnętrz to w ostatnim czasie coraz prężniej rozwijająca się dziedzina zawodow…