Wybierając ubrania dla noworodka, warto pamiętać, że ostatnie miesiące spędził on w ciepłym otoczeniu. Dlatego należy zapewnić mu podobne warunki, żeby zmniejszyć stres spowodowany zmianą. Jest stara zasada, która mówi o jednej warstwie ubrań więcej niż u dorosłego człowieka. Jednak czasem wystarczy koszulka, pajacyk i ciepły kocyk. Wszystko też zależy od temperatury otoczenia. W szpitalach, na oddziałach położniczych jest zazwyczaj bardzo ciepło. Temperatura w domu nieco się od tego różni.

Samo ubranko dla noworodka powinno być przede wszystkim wygodne. Wiadomo, że tak małe dziecko zdecydowaną większość czasu spędza w pozycji leżącej, więc wszelkie dodatkowe ozdoby, typu kokardka, kieszonka czy naszywka na karku, może sprawiać dziecku kłopot i utrudniać spokojny sen. Niewskazane są również zbyt długie tasiemki do zawiązywania. Mogą one stanowić realne zagrożenie dla dziecka. Szczególnie tutaj trzeba wziąć pod uwagę ubranka handmade. Zazwyczaj mają one sporo detali zdobiących, co w sumie nie jest niewłaściwe, bo chodzi o to, żeby te elementy były całkowicie bezpieczne. Tak więc warto zrezygnować z tasiemek i guzików na rzecz bezpiecznych, plastikowych nap.

Materiały na ubranka dla noworodka to przede wszystkim włókna naturalne. Nie powodują one reakcji alergicznych a skóra małego człowieka prawidłowo oddycha. Kupując ubranka, zawsze warto wybierać większy rozmiar. Dziecko szybko rośnie i może być tak, że podczas pierwszej próby ubrania, okaże się, że ubranko jest już za małe. Ponadto o wiele łatwiej ubiera się niemowlę w większy rozmiar, co jest ważne, bo aktywność przy nowo narodzonym dziecku przeważnie polega na karmieniu i właśnie przebieraniu.

Idealne ubranka dla noworodków wcale nie muszą być drogie. W handlu zazwyczaj można spotkać tanie ubrania dla chłopców i dziewczynek. Mogą mieć one nawet niewielkie domieszki włókien sztucznych. Jednak ubierając dziecko na cebulkę, warto zwracać uwagę, jakie tkaniny znajdują się bezpośrednio przy skórze dziecka. Tak więc koszulki i śpiochy z czystej bawełny powinny znaleźć się w każdej szafie niemowlaka.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…