Funkcje w PHP

Funkcje to, najprościej rzecz ujmując, fragmenty kodu, podprogramy, które wywołujemy w głównym programie za pomocą ich nazwy. Funkcja prawie zawsze przyjmuje jakieś argumenty, podawane w nawiasach. Tych podprogramów można używać w kodzie na takich samych zasadach, co innych wyrażeń, nawet stosować w innych funkcjach. Z parametrów funkcji możemy korzystać tak, jak z każdej zmiennej, choć naturalnie jesteśmy ograniczeni do wnętrza funkcji. Teoretycznie, bo są sposoby, żeby z wnętrza funkcji „dostać się” do innych zmiennych.

Funkcja nie musi koniecznie zwracać wartości. Dzieje się tak, jeśli dla większej ergonomii kodu PHP w funkcjach umieszczamy fragmenty często powtarzanego kodu. Wewnątrz funkcji mamy pełną swobodę -możemy umieścić w nich dowolny kod PHP. Istnieje możliwość definiowania w funkcjach innych funkcji i klas.

Nie możemy jednak w PHP definiować tej samej funkcji dwukrotnie, chociaż definicja może nastąpić w dowolnym fragmencie kodu. Do zwracania wyników funkcji służy komenda return.

Składnia funkcji – function

Nazwa funkcji nie może być taka sama, jak nazwa funkcji już istniejącej w PHP. Może zawierać jedynie litery, liczby i znak podkreślenia. Deklarujemy ją po słowie kluczowym function.

<?php

function PokazNapis()

{

echo 'Została wywołana funkcja';

}

PokazNapis () ;

?>

<?php

function NAZWAFUNKCJI ()

{

TREŚĆ FUNKCJI

}

?>

Wywołania funkcji dokonujemy po prostu przez wpisanie jej nazwy, w rezultacie otrzymujemy wywołane przez nią polecenia, w naszym przypadku napis: Została wykonana funkcja

Parametry w funkcji -function

Funkcja może przyjąć dowolną liczbę parametrów, muszą być one oddzielone od siebie znakiem przecinka i znajdować się w nawiasach. Funkcja przyjmuje dwa parametry, które następnie zostają wyświetlone. W przypadku braku któregokolwiek z parametrów funkcja się nie wykona, a PHP zwróci nam informację o błędzie.

<?php

function

NAZWAFUNKCJI([PARAMETR,[PARAMETR…]])

{

TREŚĆ FUNKCJI

}

?>

<?php

function WypiszWKodzie ($Na*wa, $Łiteratura)

{

echo 'wydawnictwo: '.$Nazwa;

eoho '<br />' ;

echo 'Wydaja literaturę: ' .$Literatura;

}

wypiezWKodzie(' Ringier Axel Springer' ,' Informatyczną') ;

?>

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak zostać tłumaczem?

Zawód tłumacza nie jest zawodem łatwym. Jednak pomimo to wiele osób pragnie nim zostać. Z …