• 2025-01-25
  • Updated 19:19

Egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy

Zmiany objęły nie tylko zasady zdawania egzaminu z teorii, ale także zjazdy. Na egzaminie praktycznym oceniana jest umiejętność jazdy energooszczędnej, czyli ekologicznej.

Zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy reguluje ustawa o kierujących pojazdami. Wprowadziła ona wiele zmian, które weszły w życie 19 stycznia 2013 roku. Największą rewolucję stanowi wprowadzenie nowej formuły egzaminu teoretycznego. Obecnie kandydaci na kierowców odpowiadają na pytania generowane w czasie rzeczywistym i mają określony czas na odpowiedź.

Wcześniejsza formuła pozwalała na wyuczenie się pytań na pamięć i odpowiedzenia na nie prawidłowo bez zaglądania do kodeksu ruchu drogowego. Teraz jest to praktycznie niemożliwe, bo pytań w puli jest ponad 2 tysiące, nie sposób więc wykuć wszystkie na pamięć. Trzeba po prostu rzetelnie nauczyć się przepisów.

nauka jazdy
nauka jazdy

Zgodnie z zapowiedziami od początku tego roku małej zmianie uległ również egzamin praktyczny na prawo jazdy. W trosce o środowisko egzaminatorzy w ośrodkach oceniają teraz umiejętność jazdy energooszczędnej, czyli ekojazdę. Wraz z wprowadzeniem ekojazdy zmienił się także arkusz przebiegu egzaminu na prawo jazdy. W ramach ekojazdy oceniana jest zmiana biegów właściwa dla jazdy energooszczędnej oraz stosowanie hamowania silnikiem (więcej informacji na ten temat znajdziesz w części „Zdajemy egzamin”).

Na egzaminie teoretycznym każdy kursant musi odpowiedzieć na 20 pytań multimedialnych z wiedzy podstawowej, wybierając odpowiedź .tak” lub .nie”. W kolejnym etapie należy odpowiedzieć na 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Spośród trzech odpowiedzi trzeba wybrać jedną prawidłową.

ZMIANY ODŁOŻONE W CZASIE

Największą nowością, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r„ będzie wprowadzenie okresu próbnego dla osób, które uzyskały prawo jazdy po raz pierwszy. Potrwa on 2 lata, począwszy od dnia, w którym został wydany dokument. Zmiany wprowadzają kilka dodatkowych obowiązków i zakazów dla młodych kierowców.

1 Obowiązek odbycia płatnych kursów doszkalających pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy.

2 Obowiązek odbycia kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla osób, które w okresie

próbnym popełniły dwa wykroczenia w ruchu drogowym. W okresie próbnym, przed upływem 8. miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierujący będą mieć dodatkowe ograniczenia.

3 Obowiązek jazdy przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego wyłącznie pojazdem oznakowanym nalepką z symbolem zielonego liścia klonowego.

4 Zakaz przekraczania prędkości 50 km/godz. w obszarze zabudowanym, 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej w okresie próbnym, nawet jeśli znaki drogowe pozwalają jechać szybciej.

5 Zakaz podejmowania pracy zarobkowej jako kierowca przez 8 miesięcy od chwili wydania prawa jazdy kategorii B.

6 Zakaz wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdami określonymi dla kategorii B przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego.

7 Cofnięcie uprawnień osobie, która popełniła w okresie próbnym co najmniej trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe.

Leave Your Comment