Zmiany objęły nie tylko zasady zdawania egzaminu z teorii, ale także zjazdy. Na egzaminie praktycznym oceniana jest umiejętność jazdy energooszczędnej, czyli ekologicznej.

Zasady zdawania egzaminu na prawo jazdy reguluje ustawa o kierujących pojazdami. Wprowadziła ona wiele zmian, które weszły w życie 19 stycznia 2013 roku. Największą rewolucję stanowi wprowadzenie nowej formuły egzaminu teoretycznego. Obecnie kandydaci na kierowców odpowiadają na pytania generowane w czasie rzeczywistym i mają określony czas na odpowiedź.

Wcześniejsza formuła pozwalała na wyuczenie się pytań na pamięć i odpowiedzenia na nie prawidłowo bez zaglądania do kodeksu ruchu drogowego. Teraz jest to praktycznie niemożliwe, bo pytań w puli jest ponad 2 tysiące, nie sposób więc wykuć wszystkie na pamięć. Trzeba po prostu rzetelnie nauczyć się przepisów.

nauka jazdy
nauka jazdy

Zgodnie z zapowiedziami od początku tego roku małej zmianie uległ również egzamin praktyczny na prawo jazdy. W trosce o środowisko egzaminatorzy w ośrodkach oceniają teraz umiejętność jazdy energooszczędnej, czyli ekojazdę. Wraz z wprowadzeniem ekojazdy zmienił się także arkusz przebiegu egzaminu na prawo jazdy. W ramach ekojazdy oceniana jest zmiana biegów właściwa dla jazdy energooszczędnej oraz stosowanie hamowania silnikiem (więcej informacji na ten temat znajdziesz w części „Zdajemy egzamin”).

Na egzaminie teoretycznym każdy kursant musi odpowiedzieć na 20 pytań multimedialnych z wiedzy podstawowej, wybierając odpowiedź .tak” lub .nie”. W kolejnym etapie należy odpowiedzieć na 12 pytań z wiedzy specjalistycznej. Spośród trzech odpowiedzi trzeba wybrać jedną prawidłową.

ZMIANY ODŁOŻONE W CZASIE

Największą nowością, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r„ będzie wprowadzenie okresu próbnego dla osób, które uzyskały prawo jazdy po raz pierwszy. Potrwa on 2 lata, począwszy od dnia, w którym został wydany dokument. Zmiany wprowadzają kilka dodatkowych obowiązków i zakazów dla młodych kierowców.

1 Obowiązek odbycia płatnych kursów doszkalających pomiędzy 4. a 8. miesiącem od uzyskania prawa jazdy.

2 Obowiązek odbycia kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego dla osób, które w okresie

próbnym popełniły dwa wykroczenia w ruchu drogowym. W okresie próbnym, przed upływem 8. miesiąca, licząc od dnia otrzymania prawa jazdy, kierujący będą mieć dodatkowe ograniczenia.

3 Obowiązek jazdy przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego wyłącznie pojazdem oznakowanym nalepką z symbolem zielonego liścia klonowego.

4 Zakaz przekraczania prędkości 50 km/godz. w obszarze zabudowanym, 80 km/godz. poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/godz. na autostradzie i dwujezdniowej drodze ekspresowej w okresie próbnym, nawet jeśli znaki drogowe pozwalają jechać szybciej.

5 Zakaz podejmowania pracy zarobkowej jako kierowca przez 8 miesięcy od chwili wydania prawa jazdy kategorii B.

6 Zakaz wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu pojazdami określonymi dla kategorii B przez pierwsze 8 miesięcy okresu próbnego.

7 Cofnięcie uprawnień osobie, która popełniła w okresie próbnym co najmniej trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
  • Siarczany są przydatne

    Siarczany są stosowane w wielu miejscach. Są to dość znane związki chemiczne. Ich jakość j…
  • Jak zostać tłumaczem?

    Zawód tłumacza nie jest zawodem łatwym. Jednak pomimo to wiele osób pragnie nim zostać. Z …
  • Butelki HDPE – zastosowanie

    Najbardziej bezpiecznym ekologicznie materiałem do przechowywania płynów wydaje się szkło.…
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy trzeba zastosować gładzie?

Wiele osób narzeka na to, jak aktualnie wyglądają ściany w ich domach czy mieszkaniach. U …