Czym jest izotonik oraz czy każdy może go spożywać?

Obecnie wiele osób uprawia sport. Staliśmy się aktywni. Jednak wiele osób zapomina o tym, że przez wysiłek fizyczny tracimy duże ilości wody. Utracenie wody nie jest najgorsze. Najgorsze jest to, że razem z wodą tracimy bardzo cenne składniki mineralne. Co mamy na myśli? Mamy na myśli wapń, magnez, potas, chlor oraz sód. W jaki sposób możemy zatem uzupełnić niedobory wody i innych cennych składników mineralnych? Idealne okazują się napoje izotoniczne. Poznajmy je nieco bliżej.

Definicja

Napoje izotoniczne są płynami, które mają na celu uzupełnienie niedoborów elektrolitów wody, witamin oraz soli mineralnych w naszym organizmie. Dostęp do napojów izotonicznych jest bardzo łatwy. Znajdziemy je w zasadzie we wszystkich sklepach spożywczych, nawet tych małych. Najczęściej jednak kupujemy je w klubach fitness oraz na siłowniach. Dla osób, które mają dużo czasu świetnym sposobem może się okazać przygotowywanie napojów izotonicznych we własnym domu.

izotonik
izotonik

Czy izotonik jest dobry dla wszystkich?

Każda osoba, która zaczyna swoją przygodę z siłownią zastanawia się czy również może dołączyć do sympatyków płynów izotonicznych. Osoby, które stosują obciążenie intensywne, ale takie które trwa do godziny, to nie muszą sięgać po napoje izotoniczne. Jeśli należy do tej grupy osób, to wystarczy, że będziesz uzupełniać jedynie wodę. Możemy poza wodą pić herbatę, oczywiście niesłodzoną czy też rozcieńczony sok.

Jednak gdy jesteśmy już prawdziwym fanem sportu i wykonujemy treningi trwające nawet trzy godziny, to poza wodą musimy także uzupełnić węglowodany. Dzięki temu nie odwodnimy się, nie przegrzejemy oraz także nie odnotujemy spadku energii. Musimy się liczyć także ze spadkiem firmy w momencie gdy w naszym organizmie mamy znaczny niedobór węglowodanów.

Z napojów izotonicznych nie powinny stosować osoby, które się odchudzają i stosują treningi godzinowe. W innym wypadku nasz organizm będzie korzystał jedynie węglowodanów, które znajdują się w napojach izotonicznych. Osobom odchudzającym zależy na tym, aby organizm sięgał do rezerwy w postaci tłuszczowej tkanki.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Ciekawostki

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wybrać wiarygodną firmę oferującą wypożyczenie sprzętu budowlanego: kluczowe czynniki do rozważenia.

W obliczu realizacji projektu budowlanego, niezależnie od tego, czy jest to romantyczny do…