Czy sport korzystnie wpływa na serce?

Jak zadbać o zdrowe serce? Dużo osób zastanawia się nad tym pytaniem. Powszechnie mówi się, że sport to zdrowie. Jak to jednak jest w rzeczywistości? O czym pamiętać przed ustaleniem treningu, aby aktywność fizyczna istotnie dobrze wpływała na ten narząd?

Jak powinien wyglądać trening?

Bardzo ważne jest to, aby trening był dostosowany do możliwości konkretnej osoby. Pamiętajcie, że jeśli będziecie zbyt mocno eksploatować organizm, to odniesie to skutki odwrotne od pierwotnie zamierzonych. Nie zawsze bowiem sport to zdrowie. Osoby, które interesują się piłką nożną – czy innymi dyscyplinami – na pewno mogą wymienić przykłady kilku zawodników, którzy ze względu na zbyt duże obciążenia organizmu odeszli z tego świata… Nie wolno zatem traktować tej kwestii po macoszemu. Trening musi być dostosowane do danej osoby. Jest chyba zrozumiałe, że początkujący będzie wykonywał mniej wymagające ćwiczenia niż osoba, która już od dawna uczęszcza na siłownię lub do klubu fitness itp. Istotne jest to, żeby krok po kroku zwiększać intensywność. Szczególnie dotyczy to osób, które stawiają swoje pierwsze kroki. Na początku muszą one wykonywać stosunkowo mało wymagające ćwiczenia. Potem eksploatacja organizmu może być nieco większa. Jeśli nie wiecie, jak ustalić odpowiednie dawki treningowe, to warto skorzystać z pomocy fachowców – są to na przykład trenerzy personalni.

Jak często trenować?

Tutaj trzeba rozróżnić dwie kwestie. Jeśli chodzi o sam trening – na przykład na siłowni – to zaleca się, aby jednostki były wykonywane 3 razy w tygodniu. Oczywiście, w przypadku osób początkujących ta dawka może być nieco mniejsza. Pamiętajcie jednak, aby w czasie pozostałych dni także zadbać o aktywność fizyczną i tym samym zdrowe serce. Nie muszą to być tak intensywne ćwiczenia, jak na siłowni czy w klubie fitness itp. Warto jednak na przykład codziennie spacerować – minimum przez 30 minut. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które mają tak zwaną siedzącą pracę i na co dzień mało się ruszają.

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…