Język francuski uznawany jest za języki miłości, a także jeden z tych, których łatwiej jest się nauczyć. Co prawda specyficzna wymowa może być na początku zniechęcająca, tak samo może działać gramatyka, skrupulatnie opisana w podręcznikach do francuskiego. Jednak nie ma co tracić motywacji, ponieważ język francuski kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Poznajmy najważniejsze z nich.

Ciekawostki, o jakich nie dowiesz się z podręcznika do francuskiego

Na świecie używane jest około siedem tysięcy różnych języków. Każdy z nich to przede wszystkim niezwykle interesująca historia, ale nie tylko. To także różnorodne struktury gramatyczne, różnorodne idiomy, zapożyczenia, zdrobnienia czy slang. Po języku angielskim i niemieckim, to właśnie francuski jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Uczymy się go co prawda z różnym skutkiem, ale urzekł on nas swoją dźwięcznością. Dodatkowo sama umiejętność posługiwania się nim, potrafi wzbudzić podziw i zachwyt. Z językiem francuskim związane jest jednak kilka ciekawostek, o których nie poinformują nas podręczniki do francuskiego. Oto krótka lista rzeczy, które o języku francuskim wiedzieć powinniśmy:

  • Czy wiesz, że językiem francuskim porozumiemy się w aż 44 krajach świata?. Mówi nim ponad 200 milionów ludzi, na wszystkich pięciu kontynentach. Dzieje  się tak, ponieważ francuski uznawany jest za język dyplomacji, inteligencji i klasy wyższej. Dlatego też, to jeden z oficjalnych języków UE, a także język wykorzystywany przez NATO i ONZ.
  • Język francuski, ma silne powiązania ze światem mody. Głównie dlatego, że wielu najlepszych i najpopularniejszych projektantów pochodzi właśnie z Francji. Na pewno znamy Yves Saint-Laurent lub Channel. To z tego też języka, pochodzi wiele zapożyczeń, które na stałe zadomowiły się w pracowniach jak np. haute couture- czyli luksusowe ubrania na zamówienie.
  • Na pewno, z filmów czy seriali, znamy określenie Mayday. Zwykle używane w łączności radiotelefonicznej. Mało kto jednak wie, że określenie to pochodzi od francuskiego słowa- M’aidez co oznacza po prostu pomoc.
  • Istotnym faktem jest też to, że my jako Polacy, uwielbiamy wplatać francuskie słówka do naszych wypowiedzi, a dodatkowo jesteśmy tego całkiem nieświadomi. Na pewno wtrącamy często określenia jaki vis-a-vis czy deja vu. Pewnie zrobiliśmy to nawet całkiem niedawno. Są to słówka pochodzenia francuskiego.
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Opieka i konserwacja wypożyczonych elektronarzędzi

Wypożyczanie elektronarzędzi to doskonałe rozwiązanie dla osób, które potrzebują sprzętu n…