Język francuski uznawany jest za języki miłości, a także jeden z tych, których łatwiej jest się nauczyć. Co prawda specyficzna wymowa może być na początku zniechęcająca, tak samo może działać gramatyka, skrupulatnie opisana w podręcznikach do francuskiego. Jednak nie ma co tracić motywacji, ponieważ język francuski kryje w sobie wiele tajemnic i ciekawostek. Poznajmy najważniejsze z nich.

Ciekawostki, o jakich nie dowiesz się z podręcznika do francuskiego

Na świecie używane jest około siedem tysięcy różnych języków. Każdy z nich to przede wszystkim niezwykle interesująca historia, ale nie tylko. To także różnorodne struktury gramatyczne, różnorodne idiomy, zapożyczenia, zdrobnienia czy slang. Po języku angielskim i niemieckim, to właśnie francuski jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Uczymy się go co prawda z różnym skutkiem, ale urzekł on nas swoją dźwięcznością. Dodatkowo sama umiejętność posługiwania się nim, potrafi wzbudzić podziw i zachwyt. Z językiem francuskim związane jest jednak kilka ciekawostek, o których nie poinformują nas podręczniki do francuskiego. Oto krótka lista rzeczy, które o języku francuskim wiedzieć powinniśmy:

  • Czy wiesz, że językiem francuskim porozumiemy się w aż 44 krajach świata?. Mówi nim ponad 200 milionów ludzi, na wszystkich pięciu kontynentach. Dzieje  się tak, ponieważ francuski uznawany jest za język dyplomacji, inteligencji i klasy wyższej. Dlatego też, to jeden z oficjalnych języków UE, a także język wykorzystywany przez NATO i ONZ.
  • Język francuski, ma silne powiązania ze światem mody. Głównie dlatego, że wielu najlepszych i najpopularniejszych projektantów pochodzi właśnie z Francji. Na pewno znamy Yves Saint-Laurent lub Channel. To z tego też języka, pochodzi wiele zapożyczeń, które na stałe zadomowiły się w pracowniach jak np. haute couture- czyli luksusowe ubrania na zamówienie.
  • Na pewno, z filmów czy seriali, znamy określenie Mayday. Zwykle używane w łączności radiotelefonicznej. Mało kto jednak wie, że określenie to pochodzi od francuskiego słowa- M’aidez co oznacza po prostu pomoc.
  • Istotnym faktem jest też to, że my jako Polacy, uwielbiamy wplatać francuskie słówka do naszych wypowiedzi, a dodatkowo jesteśmy tego całkiem nieświadomi. Na pewno wtrącamy często określenia jaki vis-a-vis czy deja vu. Pewnie zrobiliśmy to nawet całkiem niedawno. Są to słówka pochodzenia francuskiego.
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kompletny przewodnik po pozycjonowaniu lokalnym w Google: Jak zdominować lokalny rynek

Wprowadzenie: Czym jest pozycjonowanie lokalne w Google i dlaczego jest ważne? Google Loca…