Ile robi się kopii filmu?

Na początku szacujemy potencjał i budżet filmu. Na podstawie tego określamy sobie, przy jakiej liczbie widzów mamy zwrot. Biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, potrafimy oszacować, że potrzebujemy na przykład 20 kopii, żeby odzyskać pieniądze. Liczymy, ile zarobi jedna kopia. Każda powyżej 20 przekłada się na nasz zarobek. Kopie cyfrowe, które niedawno zastąpiły taśmę 35 mm, są tańsze, co stanowi zysk dystrybutora. Ich zaletą jest to, że można je wgrywać na serwer. Właściciel kina otrzymuje klucz dostępu do filmu.

Jak kina studyjne poradziły sobie z cyfryzacją?

Polski Instytut Sztuki Filmowej daje kinom wsparcie finansowe w wysokości 50 proc. Lobbowałem za tą pomocą, bo dofinansowanie oznacza, że filmy mogą być rozpowszechniane w większej liczbie kopii, gdyż produkcja kopii cyfrowych jest dużo tańsza. Kopia 35 mm kosztuje 1,5-2,5 tys. zł plus koszty transportu. Kiedyś 100 kopii było dużą liczbą, dzisiaj 200 jest normą. Więcej osób może dzięki temu obejrzeć film.

Pana brat, właściciel kina Bajka w Lublinie, borykał się z problemami z frekwencją na seansach?

Kino studyjne brata jest już ostatnim takim obiektem w Lublinie. W okolicy powstał multipleks z 12 salami. Wkrótce po tym zamknęły się dwa kina. Brat został jako jedyny, było już kiepsko. Zastanawiał się nad zwinięciem interesu, szczególnie po otwarciu multipleksu, kiedy ludzie chcieli zobaczyć nowe miejsce w mieście. Dokładał do biznesu przez pewien czas, ale po cyfryzacji swojego kina zobaczył światełko w tunelu.

Podobno dobrym rozwiązaniem dla kin studyjnych jest ich podział na mniejsze sale.

To prawda, bo mniejsze sale oznaczają pełną obsadę. Poza tym przy niekomercyjnych filmach najlepszą reklamą jest marketing szeptany. Sam czuję się częścią tego zjawiska, z tą różnicą, że ja polecam film tysiącom widzów.

Dlaczego nie kupi pan Muranowa?

Gutek Film chciał kupić kino, ale miasto ma ciągle niewyjaśnione sprawy własnościowe. Sytuacja z Muranowem jest taka sama jak z Pałacem Kultury, pod którym są działki należące do spadkobierców. Miałem pomysł, żeby zrobić w kinie Muranów jeszcze dwie mniejsze salki, ale dopóki nie będziemy mieli uregulowanych spraw własności, nie zrobię tego.

SPIS TREŚCI

https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/biznes-na-duzym-ekranie-gutek-film-cz-1/
https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/biznes-na-duzym-ekranie-gutek-film-cz-2/
https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/biznes-na-duzym-ekranie-gutek-film-cz-3/
https://www.pozycjonowanie-stron-rzeszow.pl/biznes-na-duzym-ekranie-gutek-film-cz-4/

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Biznes

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…