Ultradźwięki (USG) są szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny zarówno w celach terapeutycznych jak i diagnostycznych. Takie fale dźwiękowe są wykorzystywane do badania różnych narządów wewnętrznych. W końcu USG jest dobrze rozprowadzane w miękkich tkankach ludzkiego ciała i charakteryzuje się względną nieszkodliwością w porównaniu z promieniowaniem rentgenowskim. Głównym zadaniem badań USG jest stworzenie trójwymiarowej informacji przestrzennej o badanych i wielu zlokalizowanych narządach.

USG
USG

  Zastosowanie ultradźwięków w diagnostyce pozwala na wizualizację stanu różnych narządów wewnętrznych, często stosuje się je w badaniu narządów jamy brzusznej lub miednicy. Takie badanie pozwala określić rozmiar narządów i stan tkanek w nich. Lekarz wykonujący USG może wykryć powstawanie guzów, torbieli, procesów zapalnych itp.

Badanie USG Opole zapewnia przy użyciu nowoczesnych czujników z trójwymiarowym obrazem

  Obecnie badanie USG jest główną nieinwazyjną, nieszkodliwą, tanią, wysoce informacyjną metodą diagnostyczną, która nie wymaga długotrwałego przygotowania, dlatego jest stosowana u pacjentów w przychodniach specjalistycznych. Wiarygodność diagnozy, uzyskana za pomocą badania ultrasonograficznego, sięga 100% w zależności od patologii i badanego narządu, a często pozwala zrezygnować z rentgenografii, laboratoryjnych i innych dodatkowych metod diagnostycznych.

Diagnostykę USG Opole oferuje w następujących narządach i układach:

  • Narządy jamy brzusznej tzn. wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony.
  • Płuc i jamy opłucnej.
  • Nerek, moczowodów, nadnerczy i przestrzeni pozaotrzewnowej.
  • Macicy, najądrza, pęcherza.
  • Układu moczowo-płciowego u mężczyzn tzn. pęcherza moczowego, prostaty, moszny.
  • Mięśni i formacji podskórnych.
  • Tarczycy i węzłów chłonnych.
  • Piersi i lokalnych węzłów chłonnych.

Zastosowanie USG Opole oferuje w:

Traumatologii

  USG jest szeroko stosowane w traumatologii, pozwala określić nie tylko obecność złamań lub pęknięć w kościach, jest również wykorzystywane do wykrywania minimalnych zmian w strukturze kości w przypadku podejrzenia osteoporozy lub gdy jest ona diagnozowana.

W położnictwie

  Badanie USG jest jednym z najbardziej informacyjnych metod śledzenia rozwoju płodu. Z jego pomocą ginekolog może dokładnie ustalić, gdzie znajduje się łożysko. Również ultradźwięki podczas ciąży umożliwiają ocenę rozwoju płodu, mierzenie go poprzez rozpoznawanie wymiarów okolicy brzucha, klatki piersiowej, średnicy i obwodu głowy. Dość często ten wariant diagnozy pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych stanów u płodu i zbadanie jego ruchów.

W kardiologii

Metody diagnostyki ultrasonograficznej są szeroko stosowane do badania serca i naczyń krwionośnych. USG służy do wykrywania i rozpoznawania nieprawidłowości serca. W kardiologii istnieje potrzeba rejestrowania ruchu zastawek serca badanie takie może być przeprowadzone wyłącznie za pomocą ultradźwięków.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

W jaki sposób zostać kreatywnym projektantem wnętrz?

Projektowanie wnętrz to w ostatnim czasie coraz prężniej rozwijająca się dziedzina zawodow…