Ultradźwięki (USG) są szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny zarówno w celach terapeutycznych jak i diagnostycznych. Takie fale dźwiękowe są wykorzystywane do badania różnych narządów wewnętrznych. W końcu USG jest dobrze rozprowadzane w miękkich tkankach ludzkiego ciała i charakteryzuje się względną nieszkodliwością w porównaniu z promieniowaniem rentgenowskim. Głównym zadaniem badań USG jest stworzenie trójwymiarowej informacji przestrzennej o badanych i wielu zlokalizowanych narządach.

USG
USG

  Zastosowanie ultradźwięków w diagnostyce pozwala na wizualizację stanu różnych narządów wewnętrznych, często stosuje się je w badaniu narządów jamy brzusznej lub miednicy. Takie badanie pozwala określić rozmiar narządów i stan tkanek w nich. Lekarz wykonujący USG może wykryć powstawanie guzów, torbieli, procesów zapalnych itp.

Badanie USG Opole zapewnia przy użyciu nowoczesnych czujników z trójwymiarowym obrazem

  Obecnie badanie USG jest główną nieinwazyjną, nieszkodliwą, tanią, wysoce informacyjną metodą diagnostyczną, która nie wymaga długotrwałego przygotowania, dlatego jest stosowana u pacjentów w przychodniach specjalistycznych. Wiarygodność diagnozy, uzyskana za pomocą badania ultrasonograficznego, sięga 100% w zależności od patologii i badanego narządu, a często pozwala zrezygnować z rentgenografii, laboratoryjnych i innych dodatkowych metod diagnostycznych.

Diagnostykę USG Opole oferuje w następujących narządach i układach:

  • Narządy jamy brzusznej tzn. wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony.
  • Płuc i jamy opłucnej.
  • Nerek, moczowodów, nadnerczy i przestrzeni pozaotrzewnowej.
  • Macicy, najądrza, pęcherza.
  • Układu moczowo-płciowego u mężczyzn tzn. pęcherza moczowego, prostaty, moszny.
  • Mięśni i formacji podskórnych.
  • Tarczycy i węzłów chłonnych.
  • Piersi i lokalnych węzłów chłonnych.

Zastosowanie USG Opole oferuje w:

Traumatologii

  USG jest szeroko stosowane w traumatologii, pozwala określić nie tylko obecność złamań lub pęknięć w kościach, jest również wykorzystywane do wykrywania minimalnych zmian w strukturze kości w przypadku podejrzenia osteoporozy lub gdy jest ona diagnozowana.

W położnictwie

  Badanie USG jest jednym z najbardziej informacyjnych metod śledzenia rozwoju płodu. Z jego pomocą ginekolog może dokładnie ustalić, gdzie znajduje się łożysko. Również ultradźwięki podczas ciąży umożliwiają ocenę rozwoju płodu, mierzenie go poprzez rozpoznawanie wymiarów okolicy brzucha, klatki piersiowej, średnicy i obwodu głowy. Dość często ten wariant diagnozy pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych stanów u płodu i zbadanie jego ruchów.

W kardiologii

Metody diagnostyki ultrasonograficznej są szeroko stosowane do badania serca i naczyń krwionośnych. USG służy do wykrywania i rozpoznawania nieprawidłowości serca. W kardiologii istnieje potrzeba rejestrowania ruchu zastawek serca badanie takie może być przeprowadzone wyłącznie za pomocą ultradźwięków.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…