Ultradźwięki (USG) są szeroko stosowane w różnych dziedzinach medycyny zarówno w celach terapeutycznych jak i diagnostycznych. Takie fale dźwiękowe są wykorzystywane do badania różnych narządów wewnętrznych. W końcu USG jest dobrze rozprowadzane w miękkich tkankach ludzkiego ciała i charakteryzuje się względną nieszkodliwością w porównaniu z promieniowaniem rentgenowskim. Głównym zadaniem badań USG jest stworzenie trójwymiarowej informacji przestrzennej o badanych i wielu zlokalizowanych narządach.

USG
USG

  Zastosowanie ultradźwięków w diagnostyce pozwala na wizualizację stanu różnych narządów wewnętrznych, często stosuje się je w badaniu narządów jamy brzusznej lub miednicy. Takie badanie pozwala określić rozmiar narządów i stan tkanek w nich. Lekarz wykonujący USG może wykryć powstawanie guzów, torbieli, procesów zapalnych itp.

Badanie USG Opole zapewnia przy użyciu nowoczesnych czujników z trójwymiarowym obrazem

  Obecnie badanie USG jest główną nieinwazyjną, nieszkodliwą, tanią, wysoce informacyjną metodą diagnostyczną, która nie wymaga długotrwałego przygotowania, dlatego jest stosowana u pacjentów w przychodniach specjalistycznych. Wiarygodność diagnozy, uzyskana za pomocą badania ultrasonograficznego, sięga 100% w zależności od patologii i badanego narządu, a często pozwala zrezygnować z rentgenografii, laboratoryjnych i innych dodatkowych metod diagnostycznych.

Diagnostykę USG Opole oferuje w następujących narządach i układach:

 • Narządy jamy brzusznej tzn. wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony.
 • Płuc i jamy opłucnej.
 • Nerek, moczowodów, nadnerczy i przestrzeni pozaotrzewnowej.
 • Macicy, najądrza, pęcherza.
 • Układu moczowo-płciowego u mężczyzn tzn. pęcherza moczowego, prostaty, moszny.
 • Mięśni i formacji podskórnych.
 • Tarczycy i węzłów chłonnych.
 • Piersi i lokalnych węzłów chłonnych.

Zastosowanie USG Opole oferuje w:

Traumatologii

  USG jest szeroko stosowane w traumatologii, pozwala określić nie tylko obecność złamań lub pęknięć w kościach, jest również wykorzystywane do wykrywania minimalnych zmian w strukturze kości w przypadku podejrzenia osteoporozy lub gdy jest ona diagnozowana.

W położnictwie

  Badanie USG jest jednym z najbardziej informacyjnych metod śledzenia rozwoju płodu. Z jego pomocą ginekolog może dokładnie ustalić, gdzie znajduje się łożysko. Również ultradźwięki podczas ciąży umożliwiają ocenę rozwoju płodu, mierzenie go poprzez rozpoznawanie wymiarów okolicy brzucha, klatki piersiowej, średnicy i obwodu głowy. Dość często ten wariant diagnozy pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowych stanów u płodu i zbadanie jego ruchów.

W kardiologii

Metody diagnostyki ultrasonograficznej są szeroko stosowane do badania serca i naczyń krwionośnych. USG służy do wykrywania i rozpoznawania nieprawidłowości serca. W kardiologii istnieje potrzeba rejestrowania ruchu zastawek serca badanie takie może być przeprowadzone wyłącznie za pomocą ultradźwięków.

Facebook Comments
Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
 • Jak wygląda sytuacja na rynku pracy ?

  Znalezienie dobrej pracy jest dziś już sporo łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Ofert…
 • McDonald’s liczy kalorie

  Od września w 14 tys. amerykańskich restauracji McDonald’s klienci informowani są o …
 • Konkurencja dla Subwaya?

  – Wierzymy, że do końca bieżącego roku uda nam się pozyskać jednego partnera. Docelo…
Załaduj więcej Człowiek

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy ?

Znalezienie dobrej pracy jest dziś już sporo łatwiejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Ofert…