Dom Nauka Badania wykonywane u okulisty

Badania wykonywane u okulisty

3 minut czytane
0
0
678

Lampa szczelinowa i badanie w niej wykonywane
Lampa szczelinowa umożliwia tak naprawdę sprawdzenie dokładne czy soczewka rotuje. Jest to niesamowicie ważne w przypadku soczewek tak zwany torycznych. Są to soczewki, które posiadają znaczniki specjalne pozwalające określić ich ułożenie oraz ewentualny stopień rotacji. Rotacja takowych soczewek powoduje widzenie nieostre.

Badanie w szczelinowej lampie jest całkowicie bezbolesne. Pozwala ona na wykrycie wielu chorób oczu. Mamy tutaj na myśli zapalenie naczyniówki, odwarstwianie się siatkówki, zwyrodnienie plamki, stożek rogówki, zaćma czy też zapalenie spojówek. Należy dodać na sam koniec, że badanie to powinno stanowić element podstawowy rutynowego badania okulistycznego.

Kolejne ważne badanie przy użyciu foroptera
Foropter jest jednym z urządzeń służące do okulistycznej diagnostyki. To właśnie dzięki niemu dobrać można szkła właściwe do okularów u pacjentów posiadających wady wzroku. Urządzenie to zostało wymyślona na samym początku dwudziestego wieku. Wynalazcą był Henry DeZeng. Opatentowany z kolei został w roku 1921. To właśnie od tamtych czasów wiele firm to urządzenie produkuje. Oczywiście urządzenie to nie zatrzymało się w roku 1921. Wraz z upływem lat foroptery znacznie ewoluowały. Obecnie na rynku mamy dostępnych kilka wersji. Oczywiście najpopularniejsze oraz najwygodniejsze są wersje elektroniczne. Znajdziemy je już śmiało w dobrych gabinetach okulistycznych.

Po badaniu pacjenci muszą się po gabinecie rozejrzeć czy też nawet przejść kilka metrów, aby stwierdzić czy dane szkła na pewno poprawiają komfort widzenia. Na badanie poświęcić warto nieco więcej czasu, aby specjalista cierpliwie mógł spróbować różnego rodzaju ustawień soczewek. Wykonanie rzetelne badania zaowocuje dobranymi idealnie okularami oraz dobrym widzeniem przez kilka lat.

Pamiętajmy, że wizyty u okulisty muszą być regularne. Niestety nasz wzrok z biegiem czasu zwykle się pogarsza. W związku z tym nie możemy okulistę odwiedzać raz na kilka lat. Jest to niedopuszczalne.

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Nauka

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…