Tegoroczne zawody odbywały się w strugach wody i ze zmiennym szczęściem. Odkąd saudyjski kierowca Yazeed al-Rajhi rozpoczął starty w Europie, asy Cross Country poczuły się zagrożone. Zaciekła walka aż 20 załóg z Polski to uroki Italian Baja.

Włoski klasyk w tym roku przyciągnął rekordową liczbę Polaków. W kategorii samochodów wystartowało siedem załóg (w tym dwie mieszane), osiem quadów, UTV i trzy motocykle. Wpływ na wysoką frekwencję miał fakt, że Ita-lian Baja jest zaliczane do kilku cykli: Pucharu Świata (FIA, FIM), Mistrzostw Europy (FIM) i Mistrzostw Włoch. Dzień przed rajdem Orlen Team zespół Overdrive i Martin Kaczmarski z Lotto Team zaliczyli testy na fragmencie zeszłorocznej trasy. W tym czasie mechanicy ustawiali zawieszenia i oprogramowania elektroniki, by dostosować je do specyfiki włoskich odcinków. Każdy z kierowców zaliczył kilkanaście przejazdów 2-kilometrowego odcinka.

Dużo wody, świetne trasy i polska obsada.

Rajd, choć miał co najmniej trzech pretendentów do zwycięstwa (wygrywali tu Gadasin – 2007, 2009, 2011, Wasilijew – 2012, Varela -2013), na swoje konto wpisał Ya-zeed al-Rajhi. Saudyjczyk, podobnie jak w Rosji, startował po raz pierwszy i od razu wygrał, serwując zimny prysznic doświadczonym na tych trasach zawodnikom. Już od pierwszych kilometrów rywalizacja była zacięta.

POWINIENEŚ WIEDZIEĆ…

  1. Długość trasy km: 450 km. w tym 305 z pomiarem czasu
  2. Odcinki specjalne.: 9 km, 4 x 18 km i 5 x 44 km
  3. Uczestnicy: 39 załóg klasyfikowanych w Pucharze Świata
  4. Specyfika: rajd typu Baja

Ku zaskoczeniu wielu zwycięzcą prologu został Marek Dąbrowski (utrzymał to prowadzenie do trzeciego oesu), a Adam Małysz zajął trzecią pozycję. Pierwsza siódemka skończyła prolog, mieszcząc się w 14 s, toteż różnice czasowe od początku były niewielkie. Wieczorem podczas losowania wyłoniono kolejność na starcie. Pierwszy na sobotnią trasę wyruszył Yazeed al-Rajhi, za nim Wasilijew i Varela. Drugi 44-kilometro-wy oes wygrał al-Rajhi, który dachował tuż przed metą, łapiąc czas na fotokomórce, przed Gadasinem (+8 s), Dąbrowskim (+9 s) i Małyszem (+ 20 s). Trzecią próbę wygrał Dąbrowski, zyskując 9 s przed Kaczmarskim i tyle samo przed Gadasinem. Saudyjczyk po rolowaniu skarżył się na uszkodzony snorkel, w związku z czym jego Toyota dostawała mniej powietrza i była zdecydowanie wolniejsza. OS nr 4 okazał się pechowy dla Małysza. W jego Toyocie pękł bypass od sekwencyjnej skrzyni, został tylko z drugim biegiem i zdecydował się wycofać z zawodów. Dwa odcinki specjalne odbyły się pod dyktando al-Rajhiego, ale próbę nr 6 wygrał Gadasin i to on został liderem po drugim dniu zawodów. Martin Kaczmarski szukał swojego tempa i rywalizował o 4. miejsce z naciskającym Wasilijewem. Miroslav Zapletal z Maciejem Martonem świetnie wczuwali się w nowego Hummera, ale nie mogli znaleźć recepty na lepsze czasy (11. miejsce). Piotr Beaupre spokojnie utrzymywał 13. pozycję i wspomagał radami debiutującego w starszej wersji BMW X3 CC Edgara Łukasiewicza. Tomasz Czerniak notował piąty wynik w klasie T2.

Niedziela rozpoczęła się pogonią Saudyjczyka, który wygrał wszystkie odcinki specjalne i odjechał konkurencji na 44 s. Boris Gadasin przełamał złą passę i zajął 2. miejsce. W niedzielę nieco zwolnił Marek Dąbrowski broniący swojej pozycji przed atakującym Wasilijewem, który wyprzedzając Kaczmarskiego, chciał wbić się na podium. Równe tempo utrzymywali Beaupre i Łukasiewicz. W Toyocie Czerniaka awarii uległo sprzęgło, przez co dostał 10 godzin kary i nie ukończył próby nr 10.

Polacy silni w motorsporcie.

Jak pokazały zawody, Polacy obok Rosjan są liczną grupą startującą poza swoim krajem. Świetne wyniki osiągnęli nasi motocykliści i kierowcy quadów, dominując w Mistrzostwach Europy. Poziom rywalizacji w tegorocznym Italian Baja był wysoki, a trasa – interesująca. Kolejna runda cyklu Baja odbędzie się w Abu Zabi. Punktacja w Pucharze Świata: 1. Al-Rajhi 60, 2. Wasilijew 33, 3. Gadasin 27, 4. Dąbrowski 26, 5. Kaczmarski 22, Varela 22, 7. Misikow, 13, 8. Żełu-dow 8,9. Rudskoj 5,10. Jewliew 4, Magnaldi 4.

Paweł Rosłoń

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…