Aminokwasy to bardzo ważne składniki, które stanowią podstawowy budulec ludzkiego organizmu. To z aminokwasów zbudowane zbudowane jest DNA oraz komórki. Bez aminokwasów nie byłoby tak ważnego składnika jak białko, jednak ich funkcje znacznie przekraczają rolę budulcową. Dzięki nim powstają neuroprzekaźniki czy insulina. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Aminokwasy wspierają odnowę komórkową. Za ich sprawą następuje przyrost masy mięśniowej. Ponadto uczestniczą w metabolizowaniu węglowodanów i tłuszczów. Tak złożona rola dla funkcjonowania organizmu sprawia, że nie można lekceważyć ich regularnego dostarczania.

 

Aminokwasy systematyzuje się na endogenne – takie, które ludzki organizm jest w stanie wytworzyć sam oraz egzogenne – je już trzeba dostarczyć z pożywieniem i właściwie to one są najistotniejsze z punktu widzenia zapotrzebowania. Wyróżnia się kilka aminokwasów egzogennych, bez których funkcjonowanie organizmu byłoby niemożliwe. Należy tutaj wymienić  histydynę, izoleucynę, fenyloalaninę, lizynę, leucynę, walinę, treoninę, metioninę i tryptofan. Przyjmowanie pożywienia ubogiego w aminokwasy egzogenne może doprowadzić do nieprawidłowości w działaniu organizmu, szczególnie tyczy się to organizmów niedojrzałych, które wciąż się rozwijają. Dobre aminokwasy występują w mięsie, drobiu, rybach, produktach mlecznych, a także jajkach.

Aminokwasy
Aminokwasy

Lizyna jest odpowiedzialna za odporność. Za sprawą metioniny organizm może regulować produkcję hormonu wzrostu. Treoninawspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Leucyna wspomaga i przyśpiesza wzrost masy mięśniowej. Z kolei izoleucyna wraz z waliną wspiera i buduje tkankę mięśniową. Walina pomaga też w niwelowaniu tkanki tłuszczowej. Tryptofan jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów, które mają wpływ na sen i samopoczucie. Fenyloalanina ma znaczenie dla układu hormonalnego organizmu i bierze udział w uśmierzaniu bólu mięśni.

Istnieje możliwość zakupu suplementów zawierających aminokwasy. Tego rodzaju preparaty cieszą się szczególnym zainteresowaniem osób, które intensywnie i regularnie wykonują ćwiczenia siłowe, którym zależy na przyroście masy mięśniowej. Szczególnie popularne pośród osób intensywnie trenujących są walina, izoleucyna i leucyna, które stanowią sporą część budulca białek mięśniowych. Ponadto ich duża dawka pomaga uporać się z uczuciem zmęczenia podczas treningu. Odgrywają też znaczącą rolę w redukcji tkanki tłuszczowej.

Lidia Sępek

 

 

 

 

 

Załaduj więcej podobnych artykułów
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Sport

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Analiza cen i taryf: jak ustalane są ceny przejazdów taxi w różnych miastach

Ceny i taryfy za przejazdy taxi są kwestią, która bezpośrednio wpływa na zarówno kierowców…